Category: دسته‌بندی نشده

ایده راه اندازی یک مدرسه طبیعت را دارید؟

آیا ایده راه اندازی یک مدرسه طبیعت را دارید و نمی دانید از کجا شروع کنید؟ چطور مجوز بگیرید؟ چقدر سرمایه گذاری لازم دارید؟

من مدرسه طبیعت کاوی کنج را تاسیس کردم و یک سال و نیم مدیریت آن را داشته ام. الان دیگر در کاوی کنج کار نمی کنم و در کسب و کار اجتماعی دیگری با نام کشمون www.keshmoon.com برای کمک به کشاورزهای زعفرانکار و نجات قنات ها در خراسان جنوبی، مشغول هستم.
بر اساس تجربه ام در تاسیس مدرسه طبیعت کاوی کنج در مشهد و آنچه که از عبدالحسین وهاب زاده آموخته ام، می توانم پیشنهادات زیر را بدهم (توجه کنید که اینها پیشنهادات شخصی من هستند و هر فرد خود درباره روند کاریش تصمیم می گیرد).

عبدالحسین وهاب زاده، مبدع مدرسه طبیعت در ایران

عبدالحسین وهاب زاده، مبدع مدرسه طبیعت در ایران

گام های پیش از شروع:
۱٫ کتاب “کودک و طبیعت” چاپ انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد، ترجمه عبدالحسین وهاب زاده و آرش حسینیان را تهیه کنید. اگر نمی دانید از کجا تهیه کنید می توانید از طریق وب سایت انتشارات (لینک وب سایت انتشارات) با آنها تماس بگیرید و نماینده انتشارات را در شهر خود بیابید و یا سفارش بدهید تا برای شما با پست ارسال کنند.
کتاب را که تهیه کردید از نظر من حتمن فصل ۱۲ بعد فصل ۱۱ و بعد ۵ و بعد ۴ را مطالعه کنید.

۲٫ مستند زنگ طبیعت را که چهل دقیقه است و صحبت های آقای وهاب زاده درباره مفهوم مدرسه طبیعت می باشد، از این لینک ببینید.

۳٫ با هماهنگی قبلی با مدرسه طبیعت کاوی کنج در زمانی که کودکان در مدرسه طبیعت حضور دارند، از آن بازدید کنید. این بازدید بسیار مهم است چون شما یک مدرسه طبیعت را در عمل می بینید، می توانید با کارکنان و والدین صحبت کنید و واکنش و نحوه فعالیت کودکان را ببینید. همچنین دیدی از چگونگی زیرساخت فیزیکی مدرسه طبیعت به دست می آورید.
برای تماس و هماهنگی با مدرسه طبیعت کاوب کنج، به این لینک مراجعه کنید.
شما می توانید به یک مدرسه طبیعت که به محل سکونت شما نزدیک تر است نیز مراجعه کنید. ولی توصیه من مدرسه طبعیت کاوی کنج است که قدیمی ترین است و فضای فیزیکی و فرایندهای کاری آن پخته شده است.

تا این مرحله دیدی واقعی تر نسبت به مدرسه طبیعت به دست آورده اید و با ذهنی روشن تر می توانید تصمیم بگیرید که آیا مایلید یک مدرسه طبیعت تاسیس کنید یا نه.

اگر مایل بودید که مسیر خود را ادامه بدهید و یک مدرسه طبیعت در شهر خود تاسیس کنید، قدم های بعدی به شکل زیر ممکن است، باشند:

اولین قدم های اجرایی برای تاسیس مدرسه طبیعت:

۱٫ یک قطعه زمین تهیه کنید. مساحت زمین هرچه بزرگتر باشد بهتر است اما کمتر از ٣٠٠٠ متر نبایست باشد.
– این زمین می تواند داخل فضای شهری باشد یا کمی از آن فاصله داشته باشد. ملاک این است که والدین احساس ایمنی و راحتی برای فرستادن کودکان خود به مدرسه طبیعت داشته باشند.
– برای تهیه زمین می توانید خود مستقیم اقدام کنید و زمینی بخرید یا اجاره کنید. یا به سراغ خیرین بروید و یا به سراغ نهادهای دولتی بروید. به عنوان مثال مدرسه طبیعت کاوی کنج ابتدا طرحی بود در پارک علم و فناوری خراسان رضوی، مرکز رشد کشاورزی. بعد از یک سال و اندی فعالیت در فضای این نهاد دولتی به دلیل تغییر مدیریت در زیرمجموعه جهاد کشاورزی و سختگیری های بی مورد، کاوی کنج مجبور به ترک این فضای دولتی شد و در زمینی که از سوی یک خیر در اختیار قرار گرفت، مستقر شد. مدرسه طبیعت کیکم در کرمانشاه در ملک شخصی مدیران آن واقع است، مدرسه طبیعت تبریز در زمینی واقع است که اجاره ای است، در یزد یک مدرسه طبیعت، در زمین گرفته شده از اوقاف فعال است، در قائن موفق شده اند برای مدرسه طبیعت از منابع طبیعی زمین بگیرند، در بیرجند از شهرداری برای مدرسه طبیعت کنکاج زمین گرفته اند و…. شما خود باید تلاش کنید و گزینه های مختلف را با سختکوشی و هوشمندی پیگیری کنید، تا زمین مناسب را برای مدرسه طبیعت خود بیابید.
پیشنهاد می کنم قبل از اینکه به شکل قطعی زمین را در تملک خود بگیرید، با آقای وهاب زاده تماس بگیرید. با ارسال چند عکس و توصیف ساده ای از زمین می توانید، مطمئن شوید که آیا زمین برای تاسیس یک مدرسه طبیعت مناسب می باشد یا نه.

۲٫ پس از تهیه زمین باید آماده سازی های لیست شده در این لینک را در زمین خود انجام بدهید.

۳٫ شما و سایر همکاران اصلی شما باید در یک دوره “آموزش تسهیلگری مدرسه طبیعت” شرکت کنید. در حال حاضر این دوره تنها در مدرسه طبیعت کاوی کنج که قدیمی ترین مدرسه طبیعت ایران می باشد برگزار می شود.
نقطه پر فروغ این دوره همراهی با عبدالحسین وهاب زاده و ارتباط نزدیک با ایشان می باشد. این کارگاه دیدگاه شما را درباره چیستی و نحوه کار و اداره مدرسه طبیعت عمق خواهد بخشید.
در طی دوره با آقای وهاب زاده درباره برنامه کاری خود و پیشرفت هایی که در فرایند تاسیس مدرسه طبیعت تان داشته اید، صحبت کنید.
برای ثبت نام در دوره آینده (که ممکن است زود پر شود) با مدرسه طبیعت کاوی کنج در تماس باشید.

۴٫ پس از آماده سازی کامل زمین و طی کردن “دوره آموزش تسهیلگری” در کاوی کنج، از دایره دوستان و اقوام نزدیک خود کودکان ۵ تا ۱۱ سال را فرابخوانید و چند برنامه اولیه در مدرسه طبیعت خود برگزار کنید. در صورتی که این برنامه ها به شکل خوبی پیش رفت و این احساس را داشتید که آماده شروع به کار رسمی هستید، با آقای وهاب زاده تماس بگیرید و اعلام آمادگی برای شروع به کار رسمی کنید. ایشان یا خود یا نماینده ای را برای بررسی دقیق تر به مدرسه طبیعت شما می فرستند. در صورت مورد تایید بودن، ایشان به دفتر مشارکت های مردمی سازمان محیط زیست در تهران (دفتر آقای محمد درویش) اعلام خواهند کرد که برای شما تاییدیه صادر کنند (عبدالحسین وهاب زاده هیچ نسبت اداری با سازمان محیط زیست ندارد بلکه به این دلیل که ایشان معرفی کننده مفهوم مدرسه طبیعت در ایران بوده اند، دفتر مشارکت های مردمی سازمان محیط زیست، به عنوان نهاد صادر کننده تاییدیه برای تاسیس مدرسه طبیعت، نظر ایشان را شرط می داند).
پس از دریافت تاییدیه از دفتر آقای محمد درویش، این تاییدیه را به محیط زیست استان و یا شهرستان خود می برید و پروانه فعالیت برای مدرسه طبیعت خود دریافت می کنید.
پس از این می توانید به صورت رسمی شروع به کار کنید.

22-mordad-ecofarm-0987533

سوالات متداول

۱٫ چقدر سرمایه برای تاسیس یک مدرسه طبیعت لازم است:
شما برای موارد زیر نیاز به سرمایه دارید (توجه: این لیست ممکن است کامل نباشد و همچنین در نهایت شما خود مسئولیت بررسی و برآورد سرمایه با توجه به شرایط خود دارید):
– سفر اولیه به یک مدرسه طبیعت (که بهتر است مدرسه طبیعت کاوی کنج در مشهد باشد) برای اینکه دیدگاهی واقعی تر از چیستی مدرسه طبیعت به دست بیاورید
– شرکت در دوره تسهیلگری مدرسه طبیعت کاوی کنج که سه روزه می باشد و در مشهد برگزار می باشد. شما باید شهریه شرکت در دوره و هزینه سفر و اقامت در مشهد را برای خود و سایر اعضای اصلی تیم تان در نظر بگیرید.
– تهیه زمین: شما ممکن است قطعه زمینی داشته باشید که متعلق به خودتان باشد و یا زمین را از خیری گرفته باشید و یا از یک نهاد دولتی. یا ممکن است زمین را رهن و اجاره کرده باشید و یا حتی خریده باشید. خود باید با توجه به شکل تهیه زمین، برآوردی از مقدار سرمایه لازم برای انجام این مورد، انجام بدهید.
– آماده سازی فیزیکی: در این لینک توضیح داده ام که چه آماده سازی های فیزیکی باید انجام شود. بستگی به شرایط زمین شما دارد که این هزینه ها چقدر باشد. ممکن است زمین شما محصور باشد و شما سرمایه گذاری ای برای این مورد لازم نباشد بکنید. شاید هم باید خود زمین تان را محصور کنید. شاید در زمین شما پیشاپیش یک ساختمان کوچک باشد و یا شاید بخواهید خودتان ساختمانی در آن بسازید و یا شاید هم تصمیم بگیرید فعلن بدون هیچ ساختمانی شروع به کار کنید.
برخی از موارد که در این لیست آورده ام، به عنوان مثال حیوانات را ممکن است با توجه به روابط خود بدون هزینه تهیه کنید و یا از نیروی داوطلب برای انجام بعضی از ساخت و سازها استفاده کنید (البته گاهی استفاده از نیروهای داوطلب منجر به دوباره کاری و صرف هزینه اضافه می شود).
خودتون باید لیست موارد مذکور در صفحه “زیرساخت فیزیکی مدرسه طبیعت” را بررسی کنید و ببنید چه مواردی برای شما ضرورت دارد و بعد خودتان با مشورت با یک فرد خبره، برآوردی از میزان سرمایه لازم برای آماده سازی فیزیکی زمین، به دست بیاورید.
– پرداخت هزینه برای سفر و اقامت فردی که برای بررسی مدرسه طبیعت تان، قبل از صادر شدن تاییدیه محیط زیست، به شهر شما می آید.
– هزینه های اداره کردن مدرسه طبیعت پس از شروع به کار رسمی و تا رسیدن به نقطه سر به سری (لحظه به هم رسیدن دخل و خرج). پس از شروع به کار رسمی شما درآمدتان از شهریه ای است که از کودکان می گیرید. در همین زمان مخارجی دارید از قبیل حقوق کارکنان، هزینه های مربوط به داوطلبان، نگهداری فضای فیزیکی مدرسه طبیعت (تغذیه حیوانات و…)، هزینه فعالیت های آگاهی رسانی درباره وجود و اهداف مدرسه تان، قبوض و سایر موارد.
در ابتدا تعداد کودکانی که به مدرسه طبیعت شما میان کمه. بعد کم کم با گذشت زمان این تعداد بیشتر می شه و درآمد مدرسه هم بیشتر می شه تا اینکه در یه نقطه، درآمد مدرسه با هزینه های مدرسه برابر می شه. شما باید مقداری پول ذخیره داشته باشین که تا رسیدن به این نقطه، بتونین هزینه های مدرسه رو پوشش بدین.

لیست بالا تنها شامل موارد عمده و ضروری می باشد. بدیهی است که موارد مختلفی را می توان به آن اضافه کرد. پیشنهاد می کنم به جمع موارد بالا ۳۰% اضافه کنید تا عدد شما به واقعیت نزدیکتر شود.

اگر برای تکمیل این لیست، پیشنهادی دارید خوشحال می شوم با من در میان بگذارید.

 

۲٫ برای تاسیس مدرسه طبیعت با چند نفر شروع کنیم؟

ساختن تیم یک فرایند است و به طور معمول در یک لحظه یا در یک مقطع انجام نمی شود.
پیشنهاد می کنم که نخواهید راه دست کم چند ماهه را چند روزه طی کنید. نظر شخصی من این است که درباره ایده و رویای خود با دوستان و همفکران خود صحبت کنید بدون اینکه پیشنهادی برای همکار شدن بدهید. پس از چند بار صحبت ببنید چه کسانی خود ابراز علاقه بیشتر می کنند و دغدغه نشان می دهند و موضوع را دنبال می کنند. افرادی که به واقع علاقمند باشند به احتمال زیاد در ابتدا در حد محدود بدون چشم داشتی برای کمک به شما و پیشبرد ایده وقت می گذارند. شما می توانید از بین این افراد، همکاران خود را گزینش کنید.

درباره تعداد افراد تیم فرض کنید که در شروع کار مدرسه طبیعت شما می خواهد در حدود ده کودک در هر جلسه پذیرش کرده باشد. اگر کودکان بالای چهار و نیم سال داشته باشند، برای هر پنج نفر دست کم یک نفر تسهیلگر لازم است. پس به طور مستقیم دو تسهیلگر برای ده کودک لازم دارید. یک نفر سوم هم لازم است که می توانیم او را سرپرست تسهیلگرها بنامیم. در صورتی که کودکی در حین حضور در مدرسه نیاز ویژه ای پیدا کند و یک تسهیلگر به طور کامل به او مشغول شود، تا زمانی که تسهیلگر به کار عادی اش بازگردد، سرپرست تسهیلگرها جای آن تسهیلگر را پر می کند. و یا ممکن است در حین کارگاه کار به خصوصی باید انجام شود به عنوان مثال به سوال یکی از مامان و باباها پاسخ داده شود، این می تواند وظیفه سرپرست تسهیلگرها باشد.

با توجه به اینکه اداره یک مدرسه طبیعت کارهای بسیاری دارد، از جمله مدیریت عمومی مدرسه، مسئولیت ارتباط با والدین و ثبت نام کودکان، نگهداری حیوانات و گیاهان و فضای فیزیکی مدرسه، حسابداری، تسهیلگری و… در مجموع به نظر می رسد، پس از شروع به کار رسمی، مدرسه طبیعت، یک تیم سه نفره را دستکم لازم داشته باشد.
این به این معنا نیست که شما در همین لحظه باید سه نفر باشید، بلکه باید در یک فرایند بده بستان و تعامل سعی کنید افراد مناسب را برای همکاری خود در آینده شناسایی کنید.

 

پیشنهاد شخصی؛ رابطه شما با سایر اعضای تیم چگونه می تواند تنظیم شود؟ شما به هر طریقی که مایل باشید می توانید نسبت خود با سایر اعضای تیم را مشخص کنید. ممکن است شما سرمایه لازم را برای انجام کار داشته باشید و سایر اعضای تیم در استخدام شما باشند. ممکن است سایر اعضای تیم انتظارات مالی و معنوی نداشته باشند و وقت و توانایی و تخصص خود را داوطلبانه یا با دستمزد ناچیز در اختیار مدرسه طبیعت بگذارند.
پیشنهاد من برای حالتی شبیه به این مثال است: شما شروع به کار می کنید و تمام سرمایه خود را که پنج میلیون تومان است، صرف هزینه کردن برای تاسیس مدرسه طبیعت می کنید و بعد از دو ماه یک نفر دوم به شما ملحق می شود که سرمایه ای ندارد ولی علاقمند به کار است و با تمام توان در خدمت ایده شروع به فعالیت می کند (و شما هم توان مالی برای پرداخت حقوق ماهیانه به فردی با این سابقه و توانمندی را ندارید) و پس از شش ماه هم یک نفر سوم به تیم ملحق شد که ده میلیون تومان سرمایه دارد و به اندازه شما هم می خواهد کار کند، حالا باید نسبت روابط خود را چگونه مشخص کنید.
روشن است که در این حالت باید سهام به نسبتی منصفانه بین این سه نفر تقسیم شود. اما این نسبت منصفانه چیست؟ چطور حقوق فرد اول که در تنهایی و سخت کوشی کار را شروع کرده است و ایده را به یک واقعیت تبدیل کرده است می تواند رعایت شود و چطور فرد دوم و سوم که وقت، انرژی، توانمندی ها و سرمایه خود را گذاشته اند و موجب رشد مدرسه طبیعت شده اند، حقوق شان رعایت می شود.
برای پاسخ به این سوال پیشنهاد می کنم کتاب بی نظیر “Slicing Pie” / قطعه کردن کیک / را از مایک مویر مطالعه کنید؛ وبسایت کتاب را اینجا ببینید. کتاب را باید از آمازون خریداری کنید (نسخه رایگان آن را من جایی ندیده ام). من این کتاب را تهیه کرده ام و خلاصه ای از آن نوشته ام و در کسب و کار اجتماعی جدیدم استفاده می کنم. من خلاصه ای از کتاب برای اعضای تیمم تهیه کرده ام. در صورت تمایل می توانم آن را با شما به اشتراک بگذارم (اصل کتاب چون در کیندل قابل خواندن است، قابلیت اشتراک گذاری ندارد).

اگر سوالی دارید با من از این طریق ارتباط برقرار کنید:
از طریق تلگرام: t.me/moqaem
از طریق ایمیل: mo . qaem [at] gmail . com

در صورت نیاز به صحبت تلفنی، می توانید از طریق لینک های بالا زمان مناسبی را هماهنگ کنیم و صحبت کنیم.

از اینکه همزمان با شما در این کهکشان هستم، خوش وقتم :)

هزینه ارائه مشاوره و بازدید حضوری

به اشتراک گذاشتن تجاربم در تاسیس و اداره یک مدرسه طبیعت، بدون هزینه می باشد. این مشاوره ها به صورت تلفنی یا اسکایپ یا از طریق ایمیل و تلگرام می باشد.

اما در صورتی که نیاز به حضور فیزیکی در یک مدرسه طبیعت باشد، این امر مستلزم پرداخت هزینه از طرف درخواست کنندگان می باشد.
حضور فیزیکی در یک مدرسه طبیعت با هدف های مختلفی ممکن است باشد:
– ارائه مشاوره حضوری و طرح ریزی فضاهای فیزیکی در خود سایت مدرسه طبیعت (به طور معمول یک برنامه یک روزه می باشد)
– برنامه ریزی و نظارت بر ساخت بخش فیزیکی مدرسه طبیعت (منظور از بخش فیزیکی مدرسه طبیعت موارد مذکور در این لینک می باشند). در این حالت مقدار حضور من در مدرسه بستگی به مواردی دارد که انجام آنها به اینجانب محول شده است.
– تهیه گزارش برای آقای وهاب زاده (به عنوان یک مرحله از مراحل دریافت مجوز فعالیت مدرسه طبیعت)؛ این گزارش که مدت زمان انجام آن حداقل دو روز می باشد، شامل مواردی خواهد بود که جناب وهاب زاده ذکر کرده باشند (به صورت عمومی موارد زیر در یک گزارش مورد بررسی قرار خواهند گرفت: وضع فیزیکی مدرسه و بخش های مختلف آن، میزان آشنایی تیم کاری مدرسه طبیعت با مفهوم مدرسه طبیعت، فرایند ثبت نام و پذیرش کودکان / والدین در مدرسه طبیعت و در نهایت بررسی کلیت فعالیت مدرسه طبیعت به نحوی که معرف یک نهاد مستقل و حامی ارتباط آزاد و سرخوشانه کودکان با طبیعت باشد).

هزینه های حضور فیزیکی برای یک روز شش میلیون و دویست و پنجاه هزار (۶/۲۵۰/۰۰۰) ریال می باشد و برای هر روز اضافه مبلغ دو میلیون و دویست و پنجاه هزار (۲/۲۵۰/۰۰۰) ریال اضافه می گردد.
– این ارقام با در نظرگیری این مورد می باشد که موسسین مدرسه طبیعت فضایی برای اقامت شبانه تدارک ببینند. فضای اقامتی ساده و دارای حداقل امکانات برای مدت حضور اینجانب کفایت می نماید.
– این مبلغ قابل پرداخت به شماره کارت ………… بانک صادرات به نام محمد قائم پناه می باشد(در صورت لوزم برای دریافت شماره حساب تماس بگیرید).

در نهایت لازم به ذکر می دانم که نهایت تلاش اینجانب کمک به موسسین مدارس طبیعت جدید بدون تحمیل هر گونه هزینه ای از سمت خودم می باشد و تلاش خواهم کرد تمامی آنچه می دانم را از طریق ابزار ارتباطی همچون تلفن، اسکایپ و ایمیل منتقل کنم. بازدیدهای حضوری تنها در صورتی انجام خواهد شد که درخواست کنندگان بسیار مصر باشند و یا الزامی مانند تهیه گزارش برای آقای وهاب زاده وجود داشته باشد.

Kavikonj Nature School

First I would like to write a bit about what “nature school” is.
By now more than 75% of Iranians live in urban areas and children interaction with nature is highly lost. Being disconnected of nature, will not only result in a wide range of behavioral problems and many learning process malfunctions but also the health of our mother nature will be highly at risk.
Recent studies shows pro-environmental views and behaviors are highly associated with engagement between children and direct experiences in nature at the critical age of 5 to 11 and surprisingly environmental education in childhood has no meaningful effect on pro-environmental behaviors in adulthood (http://www.outdoorfoundation.org/pdf/NatureAndTheLifeCourse.pdf).

Recently a great book is translated into Persian which provides scientific evidences for consequences of disengagement between children and direct experiences in nature; named “Children and Nature” by Stephan R. Kellert and Peter Kahn, translated by H. Vahabzadeh and A. Hosseinian.
children and nature cover-web
To give the opportunity of interaction with nature in our new lifestyle we have taken the idea of Hossein Vahabzadeh (a top ecologist, my beloved friend and master) and have started a venture / social business to promote taking children to natural areas, by educating families on great benefits of being in nature for children and parents and also introducing a practical solution (considering our current lifestyle) which we call it “Nature School“.
This is the mindset behind Kavikonj Nature School in Mashhad, the first of the type in the country.
Kavikonj Nature School consists of wild areas beside a small organic farm (some pieces of land for planting, some animals such as dogs, cats, sheep, goats, chickens, ducks, pigeons and etc) all located inside Mashhad, the second big city of Iran. When children come to our nature school, they are free to have any self-initiated activity in this natural environment, the opportunity that children ever had, from million years ago up to few decades back.
We also see our nature school as an alternative / new education method and some parents are now enrolling their children at Kavikonj Nature School as a pre-school education center and also some are approaching us to enroll their children at our nature school instead of primary school.
20150113_120059
Up to now many from other cities including Tehran, Isfahan, Rasht, Ahwaz, Shiraz and etc have traveled to visit and know more about Kavikonj Nature School. I am proud to see few of them has started their nature school in recent months.
After lifting sanctions I left Kavikonj to get back to saffron export field (I am coming from saffron farming background). But now voluntarily I share the lessons learnt in Kavikonj to those who want to start and run a similar venture in his/her city.

اولین همایش ملی کودک و طبیعت

از سال ۱۳۹۲ که با چاپ کتاب کودک و طبیعت، ترجمه استاد عبدالحسین وهاب زاده یکی از برجسته ترین استادان بوم شناسی، ایده مدرسه طبیعت و مفهوم آن برای اولین بار در ایران مطرح شد، گروه های زیادی از فعالان و علاقه مندان محیط زیست از سراسر ایران برای راه اندازی مدرسه طبیعت در شهرشان اعلام آمادگی کرده اند.
مدرسه طبیعت برای کودکان ۴ تا ۱۲ سال شکل گرفته است تا کودکان در این دوران حساس رشد، شاد، سرخوشانه، آزاد و بدون هر نوع محدودیت و آموزش مستقیم در طبیعت، به دنبال کشف و بازی با دوستان واقعی و خیالی باشند و در این تعامل آزاد و خلاق با طبیعت، عشق و انگیزه نسبت به محیط های طبیعی در آن ها شکل بگیرد.

همایش ملی کودک و طبیعت

همایش ملی کودک و طبیعت

فعالان مدرسه طبیعت برای تحقق اهداف مدرسه طبیعت و آشنایی والدین، فعالان حوزه کودک و محیط زیست، علاقه مندان، پژوهشگران، اساتید و دانشجویان، با مفهوم و کارکرد مدرسه طبیعت، اولین همایش ملی کودک و طبیعت را در روز ۵شنبه، ۱۷ دی ماه ١٣٩۴ در دانشگاه تربیت شهید رجایی تهران (لویزان) با حضور استاد عبدالحسین وهاب زاده برگزار می کنند.
برای آشنایی و حمایت از مدرسه طبیعت و فعالان این حوزه، از همه علاقه مندان به شرکت در این همایش دعوت می شود تا برای ثبت نام حداکثر تا روز دوشنبه ۱۴ دی ماه به سایت همایش www.confsrttu.ir/cn مراجعه کنند. لازم به ذکر است برای همه ثبت نام کنندگان در همایش گواهی حضور در همایش با تایید پژوهشکده آموزش علوم و مهندسی و قطب علمی کشور، هدایای با ارزش، از جمله نسخه اصلی کتاب کودک و طبیعت، مجله دانشنامه (مرتبط با محیط زیست)، دى وى دى فیلم هاى مربوط به مدرسه طبیعت، پذیرایی و ناهار برنامه ریزی شده است.

گفتگوهای اولیه درباره جذب حامی مالی

متن های این صحفه در گفتگو با یکی از مشاوره گیرندگان ما شکل گرفته است و این متن ها در حال ویرایش می باشد.
اگر تجربه عملی درباره جذب حامی دارید، داستان آن را برای ما ارسال کنید تا با سایر فعالین مدرسه طبیعت به اشتراک گذاشته شود.

سوال:
در خصوص مدارس طبیعت سوالی داشتم.
اینکه اثر گذار ترین مطلبی که می توان برای جذب حامی یا اسپانسر گفت چه هست؟

پاسخ:

درباره جذب حامی مالی نکات مختلفی می تونه مطرح بشه. برای همین خیلی خوب خواهد بود اگه به صورت دقیق و مشخص یک مورد را مطرح کنین و روی مورد صحبت کنیم.
الف)
از دید من دو قدم مهم در راضی کردن یک فرد برای حمایت مالی از یک حرکت خوب وجود دارد؛
اول اینکه آن فرد به شما یا سازمان شما اعتماد داشته باشد. بداند که شما صادقانه و به راستی موضوعی را که بیان می کنید، دنبال می کنید. به عنوان مثال وقتی به یک حامی مالی بیان می کنید که شما برای انجام کار الف نیازمند حمایت مالی هستید، طرف مقابل اطمینان داشته باشد که شما در صورت دریافت کمک مالی، کار الف را انجام خواهید داد.
قدم دوم این است که شما بتوانید طرف مقابل را متقاعد کنید که انجام کار الف دارای ضرورت تام و تمام است. به این نتیجه برسد که برای نجات انسان ها / داشتن دنیایی بهتر باید این کار انجام شود.
ب)
به هر صورت صحبت کلی در این باره بسیار دارای تفصیل خواهد بود، اگر برایم بنویسین مشخصات فردی، شخصیتی و روحی نفری که می خواهید با او صحبت کنید چطور است، به صورت موردی درباره او بحث خواهیم کرد. مثلن آیا این فرد از قبل شما را می شناسد، چقدر می شناسد، اصولن خیر است یا نه، خیر چه حوزه ای است (خیر سلامت است، حوزه کودک است، خیر محیط زیست است و…)، با مدرسه طبیعت آشنااست یا شما برای اولین بار مدرسه طبیعت را به او معرفی کرده اید، به محیط زیست اهمیت می دهد یا کودک، چرا شما فکر کردید که مناسب است با او صحبت کنید، برآورد کلی شما از مقدار کمکی که این خیر ممکن است بکند چقدر است (مقدار تقریبی کمک بر شکل برخورد موثر است) و…
پ)
نظر کلی من این است که، همیشه و همیشه به یاد داشته باشید که شما به یک حامی مالی نیاز ندارید، شما به یک حامی به معنای عام آن نیاز دارید. فعالین اجتماعی تازه کار فکر می کنند اگر پول باشد مشکلات حل خواهد شد. ولی دنیای ما پیچیده تر است و ظرافت های بسیاری دارد. شما به حمایت اجتماعی نیاز دارید، به نفوذ و روابط در سازمان های دولتی و ادارات نیاز دارید، شما به فردی که شما را به عامه مردم معرفی کند نیاز دارید و…
یک حامی را ابتدا به عنوان یک انسان ببینید و بشناسید، بفهمید او کیست و چرا پای صحبت شما نشسته است.
بفهمید چه دغدغه هایی دارد و فصل مشترک دغدغه های او و شما کجاست. شما باید از این نقطه یا نقاط مشترک وارد شوید. پس اول فرد مقابل تان را بشناسید.
ت) 
در آینده حامیان شما می توانند در یک گروه متشکل بشوند و بهترین راه ها را برای حمایت از شما را جستجو کنند.
در این مورد در صورت لزوم بعدن صحبت خواهیم کرد.
ث)
داستان گویی را در صحبت با افراد و به خصوص حامیان فراموش نکنید. همیشه از داستان استفاده کنید. مثلن داستان هایی که در مدرسه طبیعت اتفاق می افتند و یا هر مورد دیگری. ما انسان ها برای هزاران سال و حتی بسیار بیشتر، از داستان به عنوان کانال انتقال اطلاعات استفاده می کرده ایم. داستان های خوب به خاطر ما می مانند و اثر بیشتری بر ما می گذارند.
ج)
چند مقاله از سایت معتبر یاریکده برای شما به اشتراک می گذارم:
پنج مهارت مهم برای جذب کمک‌های مالی http://yarikadeh.com/fa/content/208
پنج باور غلط در جمع‌آوری کمک‌های مالی http://yarikadeh.com/fa/content/201
ده مدل برای جمع‎آوری کمک مالی http://yarikadeh.com/fa/content/182
چ)
یاریکده دوره های بسیار خوبی برای کمک به سازمان های مردم نهاد و غیر انتفاعی ارائه می کند که برای فعالین اجتماعی بسیار مفید هستند: http://yarikadeh.com

سوال:
به صورت خاص من در خصوص مدرسه طبیعت و نیاز به یک خانه باغ به دنبال حامی مالی هستم .

کسی مد نظرم نیست ، تنها در این فکر هستم که با یکی دو خیر یا اسپانسر از طریق دوستانی که می شناسم، آشنا شوم یا به خیرین مدرسه ساز استان مراجعه کنم. در نتیجه عملا من را نمی شناسند و من هم آن ها را نمی شناسم  وتنها دو مورد تقدیر و تشکر از استانداری و محیط زیست استان دارم به واسطه ان جی اوئی که قبلا مدیرعاملش بودم که می توانم به آنها ارائه دهم.  مدرسه طبیعت را به صورت شخصی یا در قالب موسسه قصد دارم راه اندازی کنم.
در خصوص میزان حمایت هم من نیاز دارم به اینکه اگر بشود هزینه رهن یک خانه باغ را بدهد یا درصد بیشتری از رهن آن را بدهد.
از نظر ارتباطات  با شهرداری و محیط زیست روابطم با این دو ارگان خوب است و آشنایانی دارم در آنجا به واسطه فعالیت هایم. ولی نمی دانم چه جوری به شهرداری بگویم که این مکان باغ را رایگان در اختیارم بگذارد.

پاسخ:

تا اینجا که من متوجه شدم شما تصمیم به راه اندازی یک مدرسه طبیعت دارید.
در این مرحله به دنبال یک محل استقرار برای مدرسه طبیعت خود می گردید.
گزینه های شما برای پیدا کردن این محل استقرار موارد زیر هستند:
-  خیرین شهر به صورت عمومی (ممکن است زمینی در اختیار شما بگذارند یا اینکه مقداری از رهن یک فضا مناسب را در اختیار شما بگذارند)
- خیرین مدرسه ساز به صورت خاص
- شهرداری
از نظر قانونی و حقوقی شما دو گزینه پیش روی خود می بینید: 
- فعالیت به صورت شخصی
- فعالیت در قالب موسسه
 
بسیار خوب، تا اینجا تا حدودی صورت مسئله روشن است.
فقط چند سوال دیگر دارم:
۱٫ آیا دوستان شما خیر به خصوصی را در نظر دارند که به شما معرفی کنند؟ یا اینکه به صورت کلی موضوع ذکر شده است. کمی درباره این دوستان و میزان نزدیکی شان به شما و خیرها بنویسید. و اگر از سابقه کاری این خیرین اطلاعی دارید برایم بنویسید. اگر اطلاعاتی ندارید و نمی توانید به سادگی کسب کنید، فعلن مهم نیست.
۲٫ دوستانی که در شهرداری دارید، در کدام بخش شهرداری و در چه رده موقعیتی هستند؟

۳٫ آیا این موسسه که اشاره کردید پیش از این ثبت شده است یا می خواهید آن را به ثبت برسانید.
 درباره موارد بالا و پیدا کردن محل استقرار مدرسه طبیعت برای شما خواهم نوشت ولی، موضوعی را می خواهم مطرح کنم.
اگر شما زمینی برای استقرار مدرسه طبیعت خود بیابید، شما به چند چیز به صورت حتم احتیاج خواهید داشت:
- یک تیم کاری که سابقه کار با کودک در طبیعت داشته باشد
- یک جامعه از مخاطبین (خانواده های دارای کودک سن ۳ تا ۱۲ سال) 
- فرایندهای پایه اداری از قبیل نظام حسابداری، شیوه های قیمت گذاری 
 و غیره.
از همین جهت نظرتان چیست که چند سفر برای کودکان به فضاهای طبیعتی ترتیب بدهید؟
برای این کار باید تیم جمع کنید،
با افرادی که در شهر شما را می توانند به خانواده های دارای کودک وصل کنند، آشنا شوید و با آنها رابطه بسازید
کار با کودک را در طبیعت به صورت عملی شروع کنید
علاوه بر همه این ها پیدا کردن زمین هم برای شما تسهیل خواهد شد: به دو دلیل اول اینکه به خیرین و حامیان ثابت می کنید که شما جدی هستید و کار را پیشاپیش شروع کرده اید. دوم اینکه خبر شما در شهر می پیچد، شبکه اجتماعی شما گسترش پیدا می کند و شما از طریق این شبکه احتمال پیدا کردن زمین را برای خود افزایش می دهید.
ما نیز در مدرسه طبیعت مشهد پیش از شروع مدرسه طبیعت، کودکان را سفر می بردیم.
آیا به این سفرها فکر کرده اید؟
این گفتگو ادامه دارد….

رستوران های ویژه گیاهخواری: خانه و کلبه محبت

در این صفحه درباره دو رستوران گیاهخواری که در مشهد راه اندازی کرده ام، خواهم نوشت. این دو رستوران اولین رستوران های گیاهی مشهد بوده اند.

روزنامه فرانسوی لوموند نوشته ای درباره رستوران گیاهخواری خانه متنی منتشر کرده است. متن این مقاله لوموند رو می تونید در اینجا بخونید (به زبان فرانسوی).

کلبه محبت - اولین رستوران گیاهخواری مشهد

کلبه محبت – اولین رستوران گیاهخواری مشهد

رستوران گیاهی خانه - دومین رستوران گیاهی مشهد

رستوران گیاهی خانه – دومین رستوران گیاهی مشهد

کلبه محبت – اولین رستوران گیاهخواری مشهد

سگ، دوستی، کودک
هفت دی نود و سه

مدرسه طبیعت کاوی کنج10636142_1588279278068312_8427636732802360294_n

 

مدرسه طبیعت

کودکان امروز در چهار دیواری خانه ها گرفتار شده اند. ارتباط آنها با دنیای طبیعی بسیار محدود شده است. تحقیقات معتبر علمی تایید می کنند که جدا شدن از فضا طبیعی در دوران کودکی اثر منفی بر رشد سالم کودک (در سه حوزه رشد شناختی، عاطفی – هیجانی،‌ ارزشی) و همچنین دیدگاه ها و رفتار حامی محیط زیست کودک دارد.
خلاصه نظام آموزشی ما نیز این شده است که کودکان به یک جعبه دیگر به نام کلاس منتقل می شوند و در یک سیستم آموزشی که به همه کودکان موضوعی یکسان، به یک شیوه می آموزد، گرفتار شوند، نظامی که محصول انقلاب صنعتی است. نظامی که در آن مدرسه یه کارخانه است و کودکان تعدادی محصول در نظر گرفته می شوند. دست آخر نیز اندک وقت آزاد کودکان توسط تبلت و تلوزیون و کامپیوتر دزیده می‌شود.

مدرسه طبیعت ایده یک بوم شناس برجسته ایران، عبدالحسین وهاب زاده است که این هدف را دنبال می کند که طبیعت را به کودکان پس بدهد.

فضای فیزیکی مدرسه طبیعت، یادآور یک باغ متروکه است که به تصرف کودکان درآمده است. در گوشه‌هایی از این باغ حیوانات (مرغ و خروس و بوقلمون و چند گوسفندی و دیگر حیوانات مزرعه) زندگی می‌کنند و از باقیمانده بذرهای سال پیش چند بوته گوجه و خیار و بادمجان روییده است. عمده فعالیت‌های مدرسه طبیعت در این بستر طبیعی انجام می شوند.

گاهی نیز با کودکان به دره‌ای یا دشتی در اطراف شهر سفر می‌کنیم. محور فعالیت‌های ما در کاوی کنج در اطراف مفهوم تسهیل ارتباط کودک و طبیعت است. کودکان در کارگاه‌هایی سه ساعته به مدرسه طبیعت می‌آیند و به فعالیت‌هایی خودانگیخته و ساختارنیافته مشغول می‌شوند. خودانگیختگی و ساختار نیافتگی از بنیان‌های کار ما است. ما کلاس علوم در طبیعت یا پرورش خلاقیت برگزار نمی‌کنیم، اگرچه که این‌ها خود به خود محقق خواهند شد.

از دیگر فعالیت‌های مدرسه طبیعت، کار با والدین کودکان است، تا نسبت به ضرورت و منافع ارتباط کودک با طبیعت آگاه‌تر شوند.

همچنین با سازمان‌ها و نهادهای دیگر (که مرتبط با کودک و محیط زیست هستند) برای معرفی مفهوم تسهیل ارتباط کودک و طبیعت کار می‌کنیم. به عنوان مثال سازمان محیط زیست برای این نوع فعالیت و کار با کودک در طبیعت، تاییدیه صادر نموده است، آموزش پرورش، مدرسه طبیعت کاوی کنج را به عنوان دستاورد آموزشی در اجلاس جهانی «آموزش برای همه» در کره جنوبی معرفی کرده است، شهرداری مشهد مصوب نموده است تا یک مدرسه طبیعت به صورت پایلوت در یکی از مناطق شهرداری تاسیس نماید و غیره.

برای اطلاعات بیشتر درباره مدرسه طبیعت شما می توانید مستند زنگ طبیعت را در این لینک ببینید.
متن مصاحبه وبسایت کتابک با عبدالحسین وهاب زاده: لینک
متن مصاحبه وبسایت کتابک با محمد قائم پناه: لینک

مدرسه طبیعت

مدرسه طبیعت

 

21-mordad-ecofarm-83059465

مدرسه طبیعت

 

 

مراسم افتتاحیه مدرسه طبیعت کاوی کنج، اولین مدرسه طبیعت ایران.

مراسم افتتاحیه مدرسه طبیعت کاوی کنج، اولین مدرسه طبیعت ایران.

 

مدرسه طبیعت کاوی کنج


“بستری برای رشد”

  • حفاظت از طبیعت را چگونه بایست به کودکان مان بیاموزیم؟
    و اصولن آیا آیا شیوه تربیتی امروز ما میتواند فرزندمان را برای حضوری مفیدو موثر دراجتماع محیا سازد؟
  • آیا آموزشهای متداول کلاسی در مدرسه میتواند این مسئولیت را بر عهده گیرد؟
  • آیا او در این سیستم آموزشی و تربیتی توانسته است توانایی های اولیه لازم برای یک زندگی سالم (جسمی و روانی) و دوستدار طبیعت را کسب کند؟

چنین چالشهایی امروزه فکر بسیاری از خانواده ها و مسئولین را به خود مشغول کرده است و به این فکر افتاده ایم که برای رشد توانمندی های فردی و اجتماعی فرزندمان باید گامی اساسی برداریم!پژوهش ها نشان می دهند که پرورش استعدادهای فرد در بسیاری اززمینه ها از جمله خلاقیت، استعداد حل مساله ، قدرت دستورزی ، قدرت تخیل و پرورش حواس پنجگانه درگرو یک تعامل مستمر، ملموس ، واقعی (و نه مجازی) و متنوع با طبیعت در دوره حساس کودکی است. و این یعنی:

مابستری ارزشمند برای رسیدن به این هدف در اختیار داریم و آن کتاب ارزشمند و وسیع طبیعت است.

مدرسه طبیعت

مدرسه طبیعت، مزرعه ای کوچک در دل شهر است که محیطی برای تسهیل ارتباطی عمیق میان کودکان با عناصر طبیعت را فراهم نموده است. این مزرعه شامل کلبه ای کوچک، زمینی برای نگهداری حیوانات، برکه ای برای پرورش جانوران آبزی، زمینی برای پرورش گیاهان، زمینی برای بازی های فردی و جمعی کودکان، فضایی برای هنرمندیهای خلاقانه کودکان و دست سازه های آن ها میباشد. این فضا به گونه ای طراحی شده است که بتواند بستر مناسبی برای آموزه هایی برای کودکان باشد؛ این آموزه ها پیش از هر چیز پاسخی به نیاز عمیق و درونی کودکان به ارتباط با عناصر طبیعی و طبیعت می باشند، چیزی که کودکان برای رشد سالم عاطفی، شناختی و ارزشی، رشد خلاقیت، توانایی حل مسئله و سایر استعداد های شان به آن نیازمند هستند.
به اعتقاد مایادگیری کودک می بایست بصورت همه جانبه، در بستر طبیعت و مبتنی بر تجربه صورت پذیرد؛ لذا ما تاکید خود را بر آموزه های گوناگون، اعم از رشد مهارت های فردی و گروهی، مهارت های ذهنی، حرکتی و کلامی در حوزه های چندگانه رشد کودکان قرار داده ایم. شیوه ای که برای تحقق آن به کار میبریم مشاهده گری و تجربه حسی عینی و مستقیم، بازی، هنر و تسهیل اجرای پروژه های متفاوت کودکان میباشد که آن را در قالب کارگاه های مختلف، سفرهای یک یا چند روزه به طبیعت و دوره های مداوم فصلی برگزار مینماییم.

این ایده در پارک علم و فناوری خراسان پذیرش شده است و در مرکز رشد منابع طبیعی و کشاورزی مستقر شده است.
تلفن تماس برای اطلاعات بیشتر: ۳۷۶۱۳۹۰۶
آدرس: مشهد، حد فاصل میدان منتظری (تلوزیون) به سمت میدان جهاد، مرکز رشد فناوری

کارگاه دوم بچه های محله کتاب فروشی نیما

تنوع زیستی و زمین رها شده در قاسم‌آباد

 سفرهای آقای کرم - دومین کارگاه برای بچه های محله کتاب فروشی نیما

در روز چهارشنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ و یک روز پیش از روزی که با عنوان روز جهانی تنوع زیستی نام گرفته است، کارگاهی با بچه‌های محله‌ی کتابفروشی نیما برگزار کردیم.

برنامه از این قرار بود که به زمین رها شده‌ای در یکی از محله‌های قاسم‌آباد برویم و کنکاشی در گیاهان و جانورانی که در آن زندگی می‌کنند، انجام دهیم. علی‌‌رغم اینکه در این زمین همه چیز آرام به نظر می‌رسد، اما موجودات زنده‌ی متنوعی در آن به زندگی مشغول‌اند.

علی، امید، سهیل، محمدرضا، مهدی و سبحان به همراه خانم مجدی نازنین و آقای احمدی در این برنامه همراه ما بودند.

از بچه‌ها خواستیم تا از میان گیاهان مختلفی که به چشمشان می‌خورد نمونه‌ای از آن‌هایی که به نظرشان جالب‌تر است را جمع‌آوری کنند و در روزهای بعد به کمک معلمان خود در مدرسه یا بزرگترهای مطلع و یا کتاب‌هایی که می‌توانند از کتاب‌فروشی نیما یا کتابخانه‌ی مدرسه یا هر مرجع دیگری به دست آورند، آن‌ها را شناسایی کنند. بچه‌ها به میان گیاهان مختلف سرک  می‌کشیدند و هر کدام به دنبال جمع کردن نمونه‌هایی از آن‌ها بودند.

سفرهای آقای کرم - کارگاه بچه های محله کتاب فروشی نیما

علاوه بر جستجو میان گیاهان، فعالیت دیگر این بود که در زیر سنگ‌ها، در بین بوته‌های گیاهان و هر جای ممکن دیگر به دنبال حشرات و دیگر جانوران بگردیم.

صدپا، مورچه‌های مختلف و لانه‌هایشان، ملخ، کفشدوزک، لارو پروانه، شته، سنجاقک، موریانه، سوسک و پروانه از جمله موجودات زنده‌ای بودند که بچه‌ها با جستجو در زیر سنگ‌ها و بوته‌های گیاهان آن‌ها را مشاهده کردند.

سنجاب زمینی نیز دیگر موجود زنده‌ای بود که بچه‌ها در طول مسیر لانه‌هایش را دیده بودند و در آخر برنامه نیز یک سنجاب زمینی کوچک را در مسیر بازگشتن به لانه‌اش  از نزدیک دیدند و برخی آن را نوازش کردند.

سفرهای آقای کرم - سنجاب زمینی در دومین کارگاه برای بچه های محله کتاب فروشی نیما

در بچه ها نسبت به برنامه قبل که با آنها داشتیم تغییرات کاملن محسوسی دیده می شد. دیگر  آن ترس برقراری ارتباط با دنیای طبیعی و حشرات وجود نداشت… مهدی که در برنامه قبل به سختی حاضر شده بود یک کرم خاکی را دستش بگیرد تعریف کرد که با بچه های فامیل در باغچه کنکاش کرده بودند و او نه تنها از کرم خاکی نترسیده بود که به بقیه هم کمک کرده بود تا آن را دست شان بگیرند. نزدیکی و ارتباط با طبیعت در دسترس پیامدهای مفید متعددی برای این بچه ها خواهد داشت.

در راه برگشت با بچه‌ها در رابطه با شیوه‌های تداوم برنامه، علاقه‌مندی‌هایشان و پیدا کردن مسئله‌ی مشترکی که بتوان به صورت گروهی بر روی آن کار کرد، صحبت‌هایی انجام دادیم. صحبت‌های انجام شده در جلسات بعدی با بچه‌های محله‌ی کتاب‌فروشی نیما ادامه پیدا خواهد کرد.