Category: General

هیچ کاری نکن

«هیچ کاری نکن» مدل کشاورزی منه. نه شخم می زنیم، نه کود می دیم، نه سم می زنیم،‌نه هرس می کنیم و نه وجین می کنیم. نگران نباشین هنوز کارهایی باقی می مونه که روزهامون رو پر کنه.

و البته ما افتخار آغازگر بودن این سبک کشاورزی رو نداریم؛ اگه Do Nothing Agriculture رو توی Google.com جستجو کنید به کشاورز سرشناس ژاپنی Masanobu Fukuoka برخورد می کیند که صد البته او هم آغازگر این نوع کشاورزی نیست چون به گمان من حتمن در اعماق تاریخ چند ملیون ساله انسان (یعنی همین حیوونی که هستیم) کسی یا کسایی بودن که قبل از ماسونوبو این مدل کاری رو برای تامین غذای خودشون کرده باشن.

یک گیاه در شرایط عادی زمین می تونه رشد کنه، لازم نیست کمکش کنیم یا ازش محافظت کنیم. گیاهی که ما بذرش رو پاشیدیم، رشد می کنه و بقیه گیاه ها هم رشد می کنن؛ هر کی هر چقدر رشد کرد. بقیه موجودات (از ریز تا درشت) هم می خورن، ما هم می خوریم، هر کی هرچقدر خورد.

صفحه ویکی پدیای ماسونوبو  فوکواوکا

Masanobu Fukuoka

چرا گاهی گیاهخواریم؟

بعد از حدود هفت و نیم سال گیاهخواری که مدتی طولانی از اون رو وگن (گیاهخوار کامل) بودم در تابستان ۱۳۹۴ رژیم غذایی ام رو به «اغلب گیاهخوار» تغییر دادم. به زودی در این مورد خواهم نوشت.
متن زیر رو زمانی که گیاهخوار کامل بودم نوشتم و برای ثبت روند تغییرات شخصیم، این متن رو هم در این صفحه باقی می گذارم.

———————————————————————————————–
اگه این سوال شماست که ادامه مطلب رو بخونین و اگر گیاهخواری امری طبیعی / عادی است واسه شما که به سایر صفحات سر بزنین.

خوب چرا گیاهخواریم! خوب باید یه چیزی باشیم دیگه این همه آدم گوشتخوار (یا دقیق تر همه چیزخوار) ما هم گیاهخوار…. و راستش حالا که صحبت به اینجا کشید شما چرا همه چیز خوارین؟

راستش به نظرم عمده اش برای اکثر آدما (نه همه) اینه که از وقتی که به سنی رسیدن که می فهمیدن دور برشون چه خبره توی بشقابشون یه تیکه گوشت هم دیدن.

خوب چون ما همه چیز رو زیر سوال بردیم و می بریم! گوشت هم از زیر ذره بین ما بی چون و چرا در نرفته و ما اول با تواضع و احترام و اعتراف قلبی به اینکه پیش میاد که اشتباه کنیم، دوم با آگاهی از اینکه رژیم غذایی گونه انسان در طی چند ملیون سالی که روی زمین بوده به طور عمده همه چیزخواری (نه گوشت خواری مث شیر و پلنگ و نه گیاهخواری مث گوریل و گوسفند) بوده و مبتنی بر شکار و گردآوری…

سوم ولی، ولی به خاطر اینکه در این لحظه از تاریخ حیات روی زمین شرایط محیطی (که خود ما در چند صد ساله اخیر مسببش بودیم) ظرفیت این حجم از دامپروری رو نداره (به استناد گزارش فائو livestock long shadow منتشر شده در سال سال ۲۰۰۶ و نیز گزارش منتشر شده از انستیتوی Worldwatch که در اواخر سال ۲۰۰۹ منتشر شد فایل pdf گزارش) و همچنین گیاهخواری به استناد تحقیقات گسترده پزشکی رژیم غذایی سالمی ارزیابی شده (مقاله موضع گیری رسمی انجمن تغذیه آمریکا و تحقیق چین – که فصل اولش توسط آرش حسینیان ترجمه شده ترجمه فارسی فصل اول تحقیق چین) و نیز آخری اما نه از نظر اهمیت چون گونه انسان رو برتر از گونه های دیگر نمی دونیم نتیجه اینکه تصمیم گرفتیم در این روزها و سالها از مصرف محصولات حیوانی پرهیز داشته باشیم… تا بعد چه پیش آید.

از زمانی که مطالب بالا رو نوشتم کمی در رژیم غذایی خودم تغیر دادم و مقداری لبنیات و تخم مرغ وارد رژیم غذایی من شده. امیدوارم با رفتن به مزرعه ام بتونم این محصولات رو به روشی که حقوق حیوانات درش محترم شمرده می شه، تهیه کنم.

مطلب دیگری درباره رژیم غذایی نوشته ام که در صورت تمایل به مطالعه آن می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

شروع داستان من

درود،

این لحظه تولد بازتاب مجازی رویاهای اخیر من هستش، اول اسمش رو گذاشته بودم دره همزیستی چون فکر می کردم رویاهام رو در دره ای در اطراف نیشابور عملی کنم؛ چه رویاهایی!؟ من محمد و زینب با احتمالن دوستایی که در آینده اضافه بشن تصمیم داریم پروژه کشاورزی زیستی (پرما کالچر Permaculture) به همراه خانه زیست بوم سازگار خودمون رو استارت بزنیم.

دوست بی نهایت خوبم حسین وهاب زاده هم راهنما و همراه ماست.

 This is the birth moment of internet based part of what, which first, I had called it Valley of Symbiosis, something around Neishabour (North East of Iran) where me, Mohammad and Zeinab and probably some other future friends have in mind to start our permaculture and eco-friendly house project.

Hossein Vahabzade, my extremely good friend is our guide and companion on the road.