Category: حقوق حیوانات

بیانیه تجمع اعتراض حامیان حیوانات به سیرک مشهد

اعتراض حامیان حقوق حیوانات به سیرک مشهد

بسمه تعالی

به عنوان جمعی از حامیان حیوانات، با توجه به شرایط نابسامان و اسفناک حیوانات در سیرک مشهد و ملاحظه موارد زیر:

الف)
اعلام مسئولین سازمان محیط زیست، مبنی بر اینکه در هر حال نگه داری حیوانات غیرخانگی بدون مجوز سازمان محیط زیست، خلاف قانون است و در صورت مشاهده با متخلقان برخورد قانونی می شود و آنها ممکن است جریمه نقدی و یا کیفری شوند (۱) و در نظرگیری اینکه حیوانات در سیرک مجبور به زندگی در زیستگاه ها و آب وهوای غیرطبیعی با آشیانه ی نامناسب و فضای ناکافی هستند و برای تعلیم امور به ظاهر سرگرم کننده در معرض رفتار نامناسب (مصداق آزار و اذیت) قرار می گیرند.

ب)
دکتر محمد لطفی‌زاده، رییس مرکز مجازی پژوهش‌های راهبردی دامپزشکی کشور، با انتقاد از برگزاری سیرک حیوانات، که در برخی کشورهای غیراسلامی ‌ممنوع شده است، اعلام نظر نموده اند که سازمان حفاظت محیط زیست باید از صدور مجوز برگزاری چنین مراسمی ‌که مستلزم درد و رنج و گرسنگی حیوانات برای شادمانی انسان‌ها است، اکیداً پرهیز کند (۲).

پ)
اعلام نظر مراجع دینی همچون حضرت آیت الله هادوی تهرانی: آزار حیوانات برای انجام اموری که فایده ای بر آن مترتب نیست، مانند آنچه در سیرک ها اتفاق می افتد، جایز نمی باشد و از مصادیق منکر است (۳).

ت)
وضع قوانین بازدارنده برای استفاده از حیوانات در سیرک در کشور های مختلف و رانده شدن این سیرک ها از آن کشورها و برگزاری مذاکرات بین المللی در باب اخلاق و مسائل حقوقی مربوط به حیوانات

اعلام میداریم به طور اکید مخالف فعالیت هرگونه سیرک حیوانات در مشهد و کشور هستیم.

ماهاتما گاندی چه زیبا گفته است که «عظمت یک ملت و میزان پیشرفت اخلاقی آن را می تواند از روی شیوه برخورد آن با حیوانات فهمید.» تلاش برای کاهش رنج آنانی که کاملاتحت سلطه قرار دارند و قادر به مقاومت و مبارزه نیستند، بی شک یکی از نشانه های جامعه متمدن است.

۱. http://mohitban.blogfa.com/page/mam
۲. http://www.hakimemehr.ir/news/show_detail.asp?id=965
۳. http://islamquest.net/fa/archive/question/fa7146

—————————————————————————————————————————–

انعکاس خبر تجمع اعتراض به سیرک حیوانات مشهد در روزنامه خراسان ویژه نامه خراسان رضوی (شش اسفند ۹۲): http://www.khorasannews.com/PDFNews.aspx?type=2&year=1392&month=12&day=06

تجمع اعتراضی حامیان حقوق حیوانات به سیرک مشهد

نه به استفاده از حیوانات در سیرک

پروژه حقوق غیر بشر - مشهد - نه به استفاده از حیوانات در سیرک

کاشت نمادین یک نهال در روز عید قربان

کاشت نمادین یک نهال در روز عید قربان

روز قربان، که برای برخی عید و برخی گونه های دیگه احتمال زیاد روز سوگ هستش، ما رفتیم و یه نهال به صورت نمادین کاشتیم. کمی در مورد گونه های جانوری مختلف که ما توی شهر باهشون سروکار داریم به هر شکلی صحبت کردیم و وضع حیوونا در زیستگاه هاشون صحبت کردیم… بعد مجید هم درباره گروه کمی توضیح داد که کی هستیم و چه می خواهیم بکنیم… به امید روزی که حقوق گونه های مختلف به رسمیت شناخته بشه.

کاشتن به جای کشتن

عید قربان: کاشتن به جای کشتن

امروز ایرانیان مخالف گونه گرایی – شاخه خراسان(که خیلی ساده و خودمونی هستش برخلاف اسم سخت و قلمبه سلمبه اش) جلسه ای دیگه توی رستوران گیاهی خانه داشت. من (مُ) و مجید چاکری، علی کمالی، پارسا هادیون و پرنیان جمعی بودیم. از نظر من جلسه خیلی موفقی بود.
تصمیم گرفتیم برنامه ای روز عید قربان ساعت ۴ عصر ترتیب بدیم و به صورت نمادین یک نهال در کوهستان پارک خورشید بکاریم.
برای سازماندهی این برنامه مشاوره حقوقی سیاوش هوشیار رو هم جویا شدیم….
پارسا قرار شد از عموش که گلخونه داره نهال رو بگیره
من و علی بروشور رو آماده کنیم
مجید برنامه رو در فیس بوک اطلاع رسانی کنه.
پریان هم در سایر شبکه های اجتماعی اطلاع رسانی رو انجام بده.

روز چهارشنبه قبل از برنامه کاشت نهال دو صحبت کوتاه هم خواهیم داشت اول مختصری درباره حقوق حیوانات و دیگری معرفی گروه خودمون و فعالیت هاش.

همچنین قرار شد برنامه بعدی در تاریخ ۱۰ آبان در زمینه تداخل زیستگاه گونه های حیوانی و توسعه شهری مشهد، برنامه ریزی و برگزار بشه.
در این مورد مجید و علی قرار شد از مکانی در انتهای بولوار وکیل آباد حاشیه نمایشگاه بین المللی بازدید کنند.
پرنیان با دکتر درویش در دانشگاه فردوسی صحبت کنه
من با دکتر وهاب زاده و امکان حضورشون در این برنامه صحبت کنم
علی و من به تعدادی از خانواده های اطراف مون که کودکان شون ممکنه علاقمند به شرکت باشن، اطلاع رسانی کنیم.
پارسا هم موضوع آماده کردن یه سری پیکسل رو پیگیری کنه که تصویر حیوانات نقاشی شده و جمله «من حیوانات رو دوست دارم» روی اون ها چاپ شده باشه.
اطلاعات بیشتر درباره برنامه ۱۰ آبان در آینده اعلام خواهد شد.

آزمایش روی حیوانات

مخالفت با آزمایش روی حیوانات

وای اشک من رو این کار داشت در می آورد…
عجب کار خفنی برای قوی کردن سرمایه اجتماعی شون و تامین پشتیبانی مردمی انجام دادن… یعنی کف کردم
آزمایش روی حیوانات چه داستانی هستش!!!؟
اگر ازمایش هایی که روی هم سیاره ای های خودمون انجام می دیم روی یه موجود انسانی انجام می شد، با چه صحنه هایی رو به رو می شدیم؟ لینک زیر رو ببینید:
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2134555/Lush-animal-testing-protest-Woman-subjected-experiments-horrified-shoppers.html

پیشنهاد می کنم در جلسه بعدی دفاع از حقوق حیوانات اسلایدهایی از این حرکت به شرکت کننده ها نشون داده بشه و تاثیر گذاری اینطور حرکتی به بحث گذاشته بشه. همچنین می تونیم لیستی از محصولات آرایشی و بهداشتی که بدون آزمایش روی حیوانات تهیه می شن، به شرکت کنندگان معرفی کنیم.
نظر شما چیست؟

همچنین گروهی در ایران در این زمینه (مخالفت با آزمایش بر روی حیوانات) به صورت جدی و پیگیر مشغول به فعالیت است. در وبسایت زیر با فعالیت آنها می توان آشنا شد: http://noanimaltesting.ir
بسی درود و دست مریزاد

برنامه برای شروع

خوب من از خیلی وقت پیش دغدغه های حقوق حیواناتی داشتم
نکته به نظر من این مشکل هستش که گمون می کنیم که تکامل وجود داشته (توجه به فعل که جنس ماضی هستش بکنین) که تا بالاخره انسان بر روی زمین پدید بیاد. و حالا ما پادشاه هستی هستیم که هرکار می خوایم می تونیم و باید بکنیم (به نسخه های مذهبی – الهی نمی پردازم).
خوب من با این نظر مخالفم.
الان به سراغ حقوق حیوانات می رم چون موضوع اون ها شبیه موضوع کودکان و یا بخش های دیگه ای از جامعه هستش که توانایی تکلم و حضور در مجامع کنشگرانه (از نوع حقوقی و غیره) رو ندارن. بچه ها نمی تونن بیان تو مجلس بگن حق ما اینه، افرادی از ما بزرگترها باید به این موضوع بپردازن. من هم با همین رویکرد وارد موضوع حقوق حیوانات می شم.
امروز یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ در جلسه ای در رستوران غذاهای بدون گوشت خانه، مجید چاکری و من و فائزه و مهدیه و چندتا از بچه های دیگه با هم جمع شدیم تا در این مورد صحبت کنیم.
عمده صحبت ما حول یه سیرک سطح پایینی در مشهد دور می زد که چند تا حیوون بخت برگشته رو اسیر خودش داره. حرف زدیم که چه می تونیم بکنیم. مجید با برنامه ای هوشمندانه قصد نفوذ به سیستم شون رو داره تا اطلاعات بیشتری کسب کنه. قرار شد با مرضیه ناظری و سایر رابط ها مون در روزنامه های محلی ارتباط بگیریم و در مورد سیرک و نقض حقوق حیوانات در سیرک بنویسیم. فائزه گفت می تونه بخش هایی از اعلانی که در اون اتحادیه اروپا سیرک های حیوانات رو بایکوت کرده، ترجمه کنه. من پیشنهاد دادم برای برنامه بعدی منتخبی از مستند Earthling یا مجموعه ای از چند فیلم کوتاه در زمینه حقوق حیوانات رو نمایش بدیم. مهدیه گفت یه برنامه دوچرخه سواری برای حامیان حقوق حیوانات اجرا کنیم. قرار شد با سایر گروه های فعال در زمینه های اجتماعی – زیست محیطی ارتباط بگیریم (مثل رفتگران طبیعت، گروه های کوهنوردی، گروه خانم دکتر بهار و غیره) که دست بر قضا گروه رفتگران طبیعت در رستوران یه جلسه داشتن و صحبت های اولیه ای با اونها انجام شد.

ایده ها و حرف های بیشتری زده شد… که در برنامه بعدی پیگیری خواهد شد. به امید دیدار شما دوستان مشهدی در جلسه بعدی حقوق حیوانات.