هیچ کاری نکن

«هیچ کاری نکن» مدل کشاورزی منه. نه شخم می زنیم، نه کود می دیم، نه سم می زنیم،‌نه هرس می کنیم و نه وجین می کنیم. نگران نباشین هنوز کارهایی باقی می مونه که روزهامون رو پر کنه.

و البته ما افتخار آغازگر بودن این سبک کشاورزی رو نداریم؛ اگه Do Nothing Agriculture رو توی Google.com جستجو کنید به کشاورز سرشناس ژاپنی Masanobu Fukuoka برخورد می کیند که صد البته او هم آغازگر این نوع کشاورزی نیست چون به گمان من حتمن در اعماق تاریخ چند ملیون ساله انسان (یعنی همین حیوونی که هستیم) کسی یا کسایی بودن که قبل از ماسونوبو این مدل کاری رو برای تامین غذای خودشون کرده باشن.

یک گیاه در شرایط عادی زمین می تونه رشد کنه، لازم نیست کمکش کنیم یا ازش محافظت کنیم. گیاهی که ما بذرش رو پاشیدیم، رشد می کنه و بقیه گیاه ها هم رشد می کنن؛ هر کی هر چقدر رشد کرد. بقیه موجودات (از ریز تا درشت) هم می خورن، ما هم می خوریم، هر کی هرچقدر خورد.

صفحه ویکی پدیای ماسونوبو  فوکواوکا

Masanobu Fukuoka

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 + چهار =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>