وارد داستان شوید! / محتوای این صفحه به روز نیست

سفرهای آقای کرم - فرایند پروژه

هر فرد دغدغه مند که با پروژه سفرهای آقای کرم آشنا شده است و مایل است دست به اقدامی در جهت تسهیل ارتباط کودکان با طبیعت بردارد، می تواند از همکاری و مشاوره ما برخوردار شود. ما می توانیم با توجه به توانایی ها و فرصت های مان، در طی کردن پروسه زیر با شما همفکری و همکاری کنیم.

در صورتی که ساکن مشهد هستید و مایلید در انجام امور اجرایی و روزمره خود پروژه سفرهای آقای کِرم با ما همکاری کنید با محمد قائم پناه ۰۹۱۵۳۱۶۳۴۶۳ تماس بگیرید. ما به انرژی، شور و توانایی های شما، برای بهتر شدن، نیازمنیدیم.

اول) برگزاری کارگاه دوستی با طبیعت اول
فراخوان از کودکان برای ثبت نام رایگان و شرکت در کارگاه دوستی با طبیعت (با هدف رشد استعدادهای کودکان و اهداف طبیعت دوستانه)
– طراحی کودکانه و چاپ تعداد محدودی فراخوان
– نصب فراخوان ها در محل خود مرکز، مراکز فروش مواد غذایی، نانوایی و سایر محل های رفت آمد سکنه محلی
– از طرف پروژه سفرهای آقای کرم برشی از کیک طبیعت (بخش هایی از یک اکوسیستم) در روز برگزاری کارگاه به کارگاه آورده خواهد شد و کارگاه اجرا خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر و اصول برگزاری کارگاه های
– حضور یک نفر از والدین همراه کودک در حین برگزاری کارگاه ضروری است
– صحبت با والدین در حاشیه برگزاری کارگاه
– چند عکس که در ابعاد ۵۰ در ۷۰ چاپ شده اند، با موضوع سفرهای کودکان به طبیعت و جملاتی کلیدی درباره ضرورت و منافع ارتباط کودک با طبیعت، در محل برگزاری کارگاه.
– حداکثر تعداد کودکان ثبت نام شده در کارگاه: ۱۵ نفر
– برای آشنایی بیشتر با اصول برگزاری کارگاه دوستی با طبیعت لطفن به این لینک مراجعه کنید: www.permaculture.ir/nature-friendship-workshop-principles
– کارگاه با دعوت از یک عکاس پوشش تصویری (عکس و فیلم) داده می شود.

دوم) برگزاری کارگاه دوستی با طبیعت دوم

– اطلاع رسانی و هماهنگی از طریق تلفن و یا پیامک با شرکت کنندگان در اولین کارگاه برای برگزاری دومین کارگاه
– افرادی که در اولین گارگاه شرکت کرده اند، برای شرکت در دومین کارگاه دارای اولویت هستند.
– در صورتی که افرادی موفق به شرکت در گارگاه اول نشده اند، ولی دارای اشتیاق و انگیزه بالا تشخیص داده شدند، و جای خالی در کارگاه تا سقف مجاز ۱۵ نفر موجود بود، از آنها نیز برای شرکت در گارگاه دوم ثبت نام به عمل خواهد آمد.

سوم) برگزاری اولین سفر یک روزه
به شرکت کنندگان در دو کارگاه برگزار شده با ارسال یک دعوت نامه (به ضمیمه عکسی از فرزندشان در کارگاه) برا ی شرکت در سفری به طبیعت دعوت به عمل می آید.
این سفر در یک روز جمعه برگزار می شود و افراد برای شرکت در این سفر بایستی دست کم تا دو روز قبل ثبت نام کرده باشند.
در این سفر حضور دست کم یکی از والدین هر کودک الزامی است.
از طرف برگزار کنندگان وسیله رفت و برگشت، بیمه و چای و پذیرایی مختصر فراهم می شود. شرکت کنندگان غذا و میان وعده، لباس مناسب و از این دست را بایست همراه خود داشته باشند (لیست کامل لوازمی که بایست همراه داشته باشند، به آنها اعلام می شود).
برگزار کننده سفر اول به طور کامل پروژه سفرهای آقای کرم می باشد و برخی از کادر مرکز مشاوره مهرگان نیز همراه برگزار کنندگان خواهند بود تا از با روند اجرایی سفرها آشنا شوند.
برای شرکت در این سفر افرادی که در کارگاه های دوستی با طبیعت حضور داشته اند، دارای اولویت هستند ولی در صورت وجود ظرفیت، کودکان علاقمند دیگر نیز می توانند ثبت نام کنند.
در حاشیه برگزاری همایش به صورت غیر رسمی بین برگزار کنندگان و والدین بچه ها درباره رفتار کودکان شان، طبیعت، دیدگاه های شان و مسائل این حوزه صحبت خواهد شد. هدف تعاملی است که در آن اطلاعاتی در پاسخ به این سوالات به والدین منتقل شود:
– کودکان کم سن و سال آیا واقعن ارتباط عمیقی با طبیعت برقرار می کنند؟
– آیا این واقعیت که امروزه فرصت های تجربه مستقیم ارتباط با طبیعت برای کودکان به طرز قابل توجهی کمتر شده، اهمیتی دارد؟
– اهمیت ارتباط روز افزون کودکان شان با تلوزیون و کامپیوتر چیست؟
– چگونه ارتباط با طبیعت بر رشد خلاقیت، قوه تخیل و سایر استعدادهای فرزندان شان تاثیرگذار است؟
– تعهد و حساسیت کودکان نسبت به طبیعت چگونه شکل می گیرد؟

چهارم) برگزاری دومین سفر یک روزه
در صورت برگزاری موفق سفر اول، والدین و کودکان خود بسیار مشتاق تداوم برگزاری این سفرها هستند. در فاصله زمانی مناسب (بین دو تا چهار هفته) دومین سفر اعلام و برگزار خواهد شد.
به طور کلی دومین سفر منحصر به شرکت کنندگان اولین سفر است، احتمال کمی وجود دارد که افراد بیرونی بتوانند در این سفر شرکت کنند.

پنجم) برگزاری سومین سفر یک روزه
در فاصله زمانی مناسب از سفر قبلی، این سفر سازمان داده می شود و فرد جدیدی در این سفر نمی تواند حضور پیدا کند (این سفر منحصر به کودکان شرکت کرده در دو سفر قبلی است).

سه اصل اساسی در هر سفر مد نظر است: فراهم کردن فرصتی که در آن کودکان بتوانند با طبیعت دست نخورده ارتباط داشته باشند، همراه با همسالان خود باشند و بتوانند بازی های آزاد انجام دهند.
در حاشیه موارد زیر نیز مد نظر خواهند بود:
انتخاب مقاصد مناسب برای سفر کودکانه و لحاظ کردن تفاوت محیط و فضا در هر سفر: نهر و برکه، بیابان، کوه و چشمه، روستا و مزرعه و…
برنامه ریزی فعالیت های مرتبط به هدف آشنایی با همسایگان ما در طبیعت؛ گیاهان، حشرات و حیوانات، رد پاها، آثار و نمایه های آنها و شناخت ارتباط و وابستگی متقابل بین آنها
تعریف پروژه در فضاهای طبیعی به هدف تعامل بیشتر با عناصر آن و افزایش مهارت های شناختی و حسی-حرکتی کودکان مانند روشن کردن آتش، ساخت خانه های سنگی و گلی کودکانه، بالا رفتن از درخت و غیره،
تعریف پروژه های مرتبط با روستا و مزرعه مانند انجام کامل مراحل پخت نان از درو کردن گندم، آسیاب کردن تا پختن نان روی آتش، چیدن صیفی جات و سبزیجات برای پخت غذا، چیدن میوه از درخت و غیره.
با تکرار سفرها هدف عمق بخشیدن به دوستی ها و روابط کودکان با یکدیگر و نیز والدین آنها با یکدیگر دنبال می شود به نحوی که زمینه شکل گرفتن یک رابطه و دوستی پایدار فراهم شود.
هر سفر با حضور عکاس و تصویربردار به جهت مستندسازی فعالیت های انجام شده برگزار می شود.

ششم) تشکیل باشگاه کودکان
از کودکانی که به صورت پیگیرانه در سه سفر برگزار شده شرکت کرده اند، دعوت می شود یک باشگاه کودکانه تشکیل بدهند. این باشگاه موارد زیر را دنبال خواهد کرد:
برنامه های منظم طبیعت گردی (مستقل از مجریان پروژه)
تعریف و اجرای کارهایی در حوزه محیط زیست، کمک به انسان ها و حیوانات نیازمند، به ابتکار عمل خود کودکان (بهره مند از تسهیلگری والدین و مجریان پروژه)

این باشگاه ها همچنین بخشی از برنامه ریشه ها و جوانه هاRoots & Shoots (که ابتکار سفیر صلح سازمان ملل، خانم جین گودال، در ۱۳۴ کشور جهان مشغول به فعالیت است) خواهند بود. به این ترتیب هر باشگاه بخشی از یک خانواده جهانی است که همگی فلسفه مشترکی دارند؛ مراقبت از یکدیگر، حیوانات و طبیعت، با امید به زیستن در صلح و هماهنگی با هم و با مادرمان زمین.
برای این هدف ابتدا در یک جلسه از والدین آنها دعوت می شود تا در یک جلسه به گفتگو درباره منافع و ضرورت های تشکیل این باشگاه بپردازیم.
در صحبت از منافع تشکیل این باشگاه به موارد زیر می توان اشاره کرد:
الف) ارتباط این کودکان با طبیعت و بهره مندی از منافع این ارتباط، مستقل از مجریان پروژه تداوم می یابد
ب) با انجام کارهای مشترک، کودکان از سن کم به تمرین کار گروهی پرداخته اند. توانایی ای که به شدت هر یک از ما برای موفقیت و همچین جامعه ما به آن نیاز دارد.
پ) با تکمیل این پروژه ها اتفاقات مثبت هر چند کوچکی هم برای محیط زندگی و یا انسان ها و حیوانات پیرامون این کودکان رخ می دهد و هم اعتماد به نفس این کودکان با دیدن نتایج کارشان افزایش می یابد. و این مهم است که هر یک از ما درک کند که هر فرد ما در تغییر شرایط می تواند نقشی ایفا کند.

در صورتی که در پایان جلسه موافقت کلی درباره تشکیل این باشگاه بین والدین بوجود آمده بود، برای برگزاری اولین سفر نیمه مستقل باشگاه به طبیعت، صحبت های کلی اولیه انجام خواهد شد.

هفتم) برگزاری اولین سفر نیمه مستقل باشگاه کودکان
با پیگیری مجریان پروژه، به والدین و کودکان برای برگزاری موفق اولین سفر نیمه مستقل باشگاه شان کمک می شود. مجریان در مدیریت برگزاری سفر بیشترین و در کارهی اجرایی کمترین مداخله را خواهد داشت. برنامه این سفر می تواند یک بیرون رفتن دسته جمعی، بازی بچه ها با هم و پختن یک غذا دور همدیگر با مشارکت کودکان باشد. یکی از والدین که علاقمندی بیشتری نشان می دهد برای اطلاع رسانی ها و هماهنگی ها انتخاب می شود. تقسیم وظایف، خریدها، بیمه، هماهنگی با مینی بوس و… به والدین محول و انجام شدن آنها پیگیری می شود.

هشتم) پایدار ساختن باشگاه:
روشن است که مجریان پروژه برای کمک به سر و شکل گرفتن این باشگاه در مراحل اولیه بایست انرژی بیشتری صرف کنند و از ابزار مختلف استفاده نمایند. مواردی مانند انتخاب نام باشگاه (به روش طوفان مغزی با حضور کودکان)، پیکسل یا کلاه های مخصوص اعضای باشگاه، جلسات منظم هفتگی یا هر دو هفته یه بار یا حداکثر ماهانه کودکان با مناسبت های مختلف که بهتر است با حضور والدین باشد و غیره.
برای پایدار ساختن باشگاه زمان زیادی بایست صرف شود، باشگاه بایست درباره محل و زمان جمع شدن اعضای خود به نتیجه برسد. کودکان به همراه والدین شان بایست هویت این باشگاه را شکل بدهند و به آن احساس تعلق کنند.
در این مسیر پیگیری و تداوم پشتیبانی مجریان پروژه ضروری است: برگزاری کارگاه ها و سفرهای بیشتر برای باشگاه به تناوب بین سفرهای نیمه مستقل و مستقل باشگاه، سفری دو یا سه روزه به مقاصد دورتر، کمک به کودکان برای درک آنچه که در اطراف شان در حال جریان یافتن است و دادن فضا و امکانات به آنها برای عمل کردن به آنچه که به ذهن شان خطور می کند. خلاقیت آنها ما را شگفت زده خواهد کرد.
پایدار ساختن باشگاه که با برگزاری اولین سفر نیمه مستقل شروع می شود، نسخه از پیش تعیین شده مشخصی ندارد و مرحله ای است که متناسب با اعضای باشگاه، توانمندی ها و امکانات در دسترس بایست پیش برده شود.
توجه:
۱. تمامی مسئولیت ها، منافع و هزینه های مادی و معنوی مربوط به برگزاری کارگاه ها و سفرهای ذکر شده در بالا، متعلق به پروژه سفرهای آقای کرم می باشد و همکار پروژه تنها با توافق کتبی قبلی حق بهره برداری معنوی و مادی از پروژه را دارد.
۲. پروژه سفرهای آقای کرم این سیاست کلی را دنبال می کند که گروه های مختلف به صورت مستقل پروژه مشابهی را در زمینه ارتباط کودک و طبیعت اجرا کنند. در صورتی که گروه شما مایل باشد و توانمندی لازم را در مجموعه خود بوجود آورد، پروژه سفرهای آقای کرم تلاش خود را برای انتقال دانش و تجربه لازم برای تداوم مستقل پروژه و تشکیل باشگاه های کودکان بیشتر، به عمل خواهد آورد.

One comment on “وارد داستان شوید! / محتوای این صفحه به روز نیست

  1. ستاره می‌گه:

    کاش این پروژه رو در تهران هم بشه اجرا کرد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 7 = دوازده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>