یوگا واقعا چیست؟

یوگا و قدمت آن
یوگا کلمه سانسکریت به معنی به هم پیوستنه. قدمت یوگا به ۵۰۰۰ سال قبل برمی گرده .

یوگا واقعا چیست؟

اگه به یوگا علاقه دارین بد نیس یه چیزایی در مورد سبک های رایج اون بدونید:
چهار سبک اصلی یوگا:
باکتی یوگا: از راه تجربه عشق و محبت به تمامی موجودات و مخلوقات عالم
کارما یوگا: از راه کار و خدمت بدون چشمداشت
گیانا یوگا: از راه کسب دانش و آگاهی
آشتانگا یوگا:از راه به کنترل درآوردن و پرورش جسم و فکر و در نهایت متحد و هماهنگ کردن آن دو.

یوگایی که الآن توی بیشتر کشورها برای رسیدن به سلامت جسم و آرامش روان انجام می شه آشتانگا یوگاست.با توجه به زندگی شتاب زده صنعتی و ماشینی و احتیاج آدم به تندرستی و آرامش فکری، تمرین های بدنی، تنفسی و ذهنی که در این قسمت از یوگا وجود دارد، جوابگوی نیازهای او است.

اولین اثر مکتوب و جمع آوری شده یوگا کتابی به نام” یوگا سوترا”ست که  فرزانه و حکیم بزرگ پاتنجلی که دو تا پنج قرن قبل از میلاد زندگی میکرده در سرزمین هند اون رو نوشته. اون یوگا را به هشت مرحله معروف به آشتانگا یوگا تقسیم کرده است و هر مرحله ازاون رو قسمتی از درخت یوگا دونسته و میگه همونطور که یک درخت بطور عمده دارای هشت قسمت هست تا به ثمر برسد انسان نیزبرای رشد باید روی این ابعاد هشت گانه کار کند.

آشتانگا یوگا یا یوگای هشت گانه:.

مرحله اول: یاما- آموزه های اخلاقی اجتماعی- ریشه درخت
مرحله دوم: نیاما- آموزه های اخلاقی فردی- تنه درخت

مرحله سوم: آسانا- حرکات یوگا- شاخه

مرحله چهارم: پرانایاما- کنترل تنفس- برگ

مرحله پنجم:پراتی هارا- محدود سازی حس ها از بهره مندی لذت ها- پوسته

مرحله ششم: دهارانا- تمرکز ذهن- شیره

مرحله هفتم: دهیانا- مراقبه- گل

مرحله هشتم: سامادهی- دریافت وحدت و انسجام هستی- میوه

از این ۸ تا چهارتای اول رو به نام هاتا یوگا و چهار تای بعد رو به نام راجا یوگا میشناسند. توی ایران بیشتر به آساناها پرداخته میشه و قسمتهای دیگه هم تا حدی توی اون قرار داده میشه و هیچ وقت تمرین های بدنی از تمرین های ذهنی جدا نیست

این روزا روشهای متفاوت، نام ها و علائم تجاری مختلفی برای یوگا وجود داره یوگا رو هم مثل همه کالاهای دیگه ایی که نیاز دارید با دقت بررسی کنید و طبق نیازتون  اون رو انتخاب کنید.این  روشهای متنوع یوگا می تونن شما را سردرگم کنن که کدوم یکی مناسبِ شماست.
یوگا سیستمی پنج هزار ساله است که برای رسیدن به آرامش بشر، توسعه پیدا کرده.همه انواع جدید یوگا ، یک قطره ی برداشته شده از این اقیانوسه.

مردم معمولا برای کاهش وزن، درمان بیماری ها، یا هر تمایل قوی دیگه ای جذب هاتایوگا یا هر شاخه ای از یوگا می شن. اما وقتی که واردش میشن معمولا خیلی بیشتر از اونی که فکرش رو میکردن دریافت می کنن.

از هر یک از سبک های یوگا که جذب شدین لذت ببرید، اسم اون روش تا زمانیکه به شما کمک میکنه که بخشی از هدفتون برسید موضوع بی اهمیتیه.

یوگا گرایش های مختلفی داره مثلا کودکان، درمانی، بارداری، سالمندان، معلولین و بیماران خاص، یوگانیدرا و …

از دو سال پیش که علاقمند به یوگای کودکان شدم مطالعاتم رو بیشتر توی این زمینه قرار دادم و در تلاشم تا این گرایش یوگا رو بیشتر معرفی کنم.

تاریخچه یوگا در ایران

گفته می شود که ایرانیان از دیربازبا آموزه های یوگا آشنا بوده اند و برای اولین بار یوگاسوتراهای پاتانجلی با عنوان کتاب پاتانجل توسط ابوریحان بیرونی به عربی ترجمه شده است.

در سال ۱۳۴۵ توسط مجید موقر اولین آموزشگاه یوگا در تهران گشایش یافت. در سال ۷۵-۱۳۷۴ انجمن ورزش یوگا بطور رسمی تحت نظر تربیت بدنی به عنوان زیر مجموعه فدراسیون ورزشهای همگانی آغاز به کار کرد.

One comment on “یوگا واقعا چیست؟

  1. شیرین مدنی می‌گه:

    سلام و درود بر شما حامیان محیط زیست،
    ای کاش مطالب زیبایتان را با نام نویسنده و سال نوشتن آن مطلب مزین میفرمودید تا ما دانش جویان هم بتوانیم با ارجاع دادن به آن، کارهای کلاسیمان را پربارتر و روشمند تر ارائه دهیم. با تشکر از شما.
    شیرین مدنی
    مهر۹۴

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت + = 9

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>