یوگای کودکان

از دو سال پیش که علاقمند به یوگای کودکان شدم مطالعاتم رو بیشتر توی این زمینه قرار دادم و در تلاشم تا این گرایش یوگا رو بیشتر معرفی کنم.
در ادامه نکاتی برای آشنایی بیشتر با یوگای کودکان بیان می کنم.

تحقیقات نشان داده است این ادعا که یوگا تنها برای بزرگسالان است درست نمی‌باشد. یوگا به کودکان این اجازه را می‌دهد که بدون قرار گرفتن در محیطی رقابتی، سرزنده و موفق باشند. قبل از گذاشتن کودکان در کلاسهای یوگا بهتر است از هدف تمرینهای یوگا آشنا شوید. اگرچه حرکتهای متفاوت هدفهای متفاوتی دارند اما هدف اصلی یوگا قدردانی از تمامی مخلوقات و لذت بردن از زندگی است. یکی از هدفهای یوگا برای کودکان تمرین حس بصری آنها است که نیازمند تقلید از موجودات زنده می‌باشد. همانطور که آنها به تقلید کردن از گیاهان و موجودات زنده می‌پردازند به یکی بودن طبیعت‌ها و شباهت بین موجودات زنده پی می‌برند

وقتى کودکان نحوه ارتباط با حس هاى بدن را تجربه مى کنند، رخدادهاى پیرامون خود را با دقت و حضور بیشترى مى بینند. به این ترتیب، تعادل بین درون و بیرون که از اهداف یوگاست، ایجاد مى شود. چون آسانا هاى یوگا برگرفته ازطبیعت و حیوانات است، لذا کودکان رابطه بیشترى با طبیعت برقرار مى کنند که این کار به صورت خود بخودى حضور و تمرکز آنها را افزایش مى دهد.
برخى تمرینات به صورت فردى و برخى گروهى و در ارتباط با هم انجام مى شود. از این طریق، کودکان هم امکان ارتباط با درون خویش را مى یابند و هم یک ارتباط اجتماعى سالم را تجربه مى کنند.

فعالیت طبیعی در کودکان امری طبیعی و برای رشد سالم آنها حیاتی است. اما زندگی ما در جوامع ماشینی امروز نسبت به زندگی پدرها و پدربزرگهایمان بسیار بی تحرک است. برای بسیاری از کودکان دسترسی به آن ورزش طبیعی، سالم و شادی آوری که نیاز دارند، دشوار شده است.

چرا یوگا؟

کودکان به ورزش نیاز دارند اما انگشت شمارند کسانی که می دانند ورزش غلط به اندازه ورزش نکردن به بدن آسیب می رساند.

وقتی کودکان در حال رشد هستند، استخوان های آنها نرم و آسیب پذیر است. بعضی شکل های رقص و ژیمناستیک که یک بدن جوان را محکم میکنند، بعدها ممکن است گذشته از آرتریت، سبب مشکلات لگن و ستون مهره شوند. دویدن ورزشی عالی است، اما در بلند مدت ضرر دویدن با کف پای بی قوس یا شانه های خم شده بسیار بیشتر از فایده آن است

از آنجا که کودکان امروزی بنا بر شرایط شغلی پدر و مادر زمان زیادی را در مهد کودک یا کانون کودکان می گذرانند ، گروهی از پرتو جویان یوگا ،کودکان عزیز را با اصول یوگا در این مراکز آشنا می کنند. ترکیب آساناها یی( حرکات یوگایی) که تقلید از حرکات و حالات حیوانات و یا دیگر عناصر موجود در طبیعت مثل : درخت، قایق است با بازیهای مختلف ، روشی است که با آنها میل و رغبت کودکان را به انجام این حرکات می توان بیشتر جلب کرد و آنها را با حواس پنجگانه و کابرد آنها آشنا ساخت در ضمن حفظ سلامت جسمی و ذهنی آنها را نیز تضمین نمود .

تکنیک های کشش و وانهادگی که بخشی از یوگاست، شیوه ای است عالی برای اینکه کودکان شروع به لذت بردن از حرکت و ورزش کنند. این تکنیک ها برای هر گروه سنی ، از کودکان پنج یا شش ساله ای که از حالا انعطاف بدنی زمان بچگی را از دست داده اند تا نوجوان هایی که با فشار های مدرسه و مسائل عاطفی دست و پنجه نرم می کنند، سودمند است

درس مهم این است که بیش ازآنچه توانایی حقیقی شماست به خود فشار نیاورید. یوگا به کودکان می آموزد از سن خیلی پایین از بدن و اینکه چگونه کار می کند ، آگاه شوند. به آنها کمک می کند آن شعور بدنی را که بنیان عالی در تمام عمرشان خواهد بود در خود پرورش دهند.

در یک جلسه کلاس یوگای کودکان چه می گذرد:

یوگا بازی
از آنجا که تجارب، آموزشها و تمرین زندگی برای کودک، در قالب بازی شکل می گیرد، بنابراین تجربه یوگا در سنین کودکی نیز نباید صورت آموزش یک درس را داشته باشد و حرکتهای یوگایی باید ضمن بازی آموخته شوند.خوشبختانه، در روزگار ما با توجه فزاینده به نقش بازی در کار آموزش و رشد کودکان، برنامه های درسی بازی محور به تدریج جایگاه خود را در کار آموزش کودکان پیدا می کنند. بازی در حقیقت روی تمام جنبه های یادگیری کودک تأثیر مثبت می گذارد و بر هوش و فراست او اضافه می کند. مهارتهای اجتماعی را افزایش می دهد و بر جنبه های احساسی، جسمانی و کلامی او می افزاید. بازی اساس رشد، پیشرفت و یادگیری است.هدف ما از بکارگیری بازی در کلاسهای آموزش یوگای کودکان، پرداختن به خود بازی و اهداف آن نیست (گرچه این خود مقوله ای بسیار جدی و با اهمیت است) بلکه در این بخش، از بازی به عنوان قالبی برای آموزش تمرینهای یوگا استفاده می شود تا جذاب تر، قابل پذیرش و قابل درک تر مطرح شود. علاوه بر آن تقویت حس مشارکت و همراهی، مسئولیت پذیری، نظم و هماهنگی، دقت و توجه و بردباری و پذیرش نیز مد نظر است.

در اینگونه بازی ها بچه ها از تمرین گروهی لذت می برند و پدر و مادر ها هم می توانند با بچه هایشان بازی کنند. این بازی ها با استفاده از حرکت های آموزش داده شده طراحی شده اند و هماهنگی و کار گروهی را تشویق می کنند.این بازیها به بچه ها امکان پریدن، دویدن و به طور کلی تخلیه کردن انرژی را می دهد.

یوگای داستانی
قصه و قصه گویی به قدمت تاریخ بشر ریشه دارد به گونه ای که بشر زندگی خود را در چهار چوب قصه ها به تصویر کشیده است وقصه ها نیز زندگی بشر را شکل داده ، دگرگون ساخته و متحول نموده اند.

استفاده از قصه و حکایت برای آموزش و شناساندن حقیقت ، شیوه های درست زندگی ، اخلاقیات و روش های دستیابی به کمال و موفقیت به اندازه ی تاریخ بشر قدمت دارد . اصطلاح قصه گویی این موضوع را ممکن است به ذهن برساند که قصه بخشی از ارتباط جدی محسوب نمی شوند بلکه صرفا برای سرگرمی است . در حالی که قصه ها به ما می گویند در این جهان چگونه باشم و این فرصت را می دهد تا دیدگاه خود را نسبت به واقعیت تغییر دهیم.
بخشهایی از مقاله ای از دکتر مجید یوسفی لویه.

از قصه های مختلف برای آموزش یوگا به کودکان استفاده می شود که بسیاری از آنها برگرفته از طبیعت می باشند و حرکات یوگا در میان داستان به بچه ها آموزش داده می شوند. مفاهیمی چون راستگویی، عدم خشونت، دزدی نکردن، حرص نزدن، رضایت، سپاسگذاری و در قالب داستان به بچه ها منتقل می شود و کودکان درباره تجربیات خود با سایرین صحبت می کنند. با استفاده از تصویر سازی قدرت تخیل و خلاقیت آنها پرورش می یابد.

تمرین
تمرین هایی برای حرکت دادن ، خم کردن و کشش دادن بدن انتخاب شده است. با هر بخش از بدن کار می شود. یاد گرفتن ایستادن و کشش دادن بدن با استفاده از نیروی گرانش به تعادل و تمرکز کمک می کند. تمام مفصل ها نیرومند و انعطاف پذیر می شوند.

استراحت
این بخش به نیاز به آرامش می پردازد. ذهن نیز مانند بدن منقبض می شود، به خصوص ذهن کودک که با شتاب زندگی، تلویزیون، بازی های آسان تر می تواند آرام و متمرکز شود. کلاس یوگای مشترک فرصتی است تا کودکان از یکدیگر بیاموزند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ دو = 10

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>