کارگاه دوم بچه های محله کتاب فروشی نیما

تنوع زیستی و زمین رها شده در قاسم‌آباد

 سفرهای آقای کرم - دومین کارگاه برای بچه های محله کتاب فروشی نیما

در روز چهارشنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۹۳ و یک روز پیش از روزی که با عنوان روز جهانی تنوع زیستی نام گرفته است، کارگاهی با بچه‌های محله‌ی کتابفروشی نیما برگزار کردیم.

برنامه از این قرار بود که به زمین رها شده‌ای در یکی از محله‌های قاسم‌آباد برویم و کنکاشی در گیاهان و جانورانی که در آن زندگی می‌کنند، انجام دهیم. علی‌‌رغم اینکه در این زمین همه چیز آرام به نظر می‌رسد، اما موجودات زنده‌ی متنوعی در آن به زندگی مشغول‌اند.

علی، امید، سهیل، محمدرضا، مهدی و سبحان به همراه خانم مجدی نازنین و آقای احمدی در این برنامه همراه ما بودند.

از بچه‌ها خواستیم تا از میان گیاهان مختلفی که به چشمشان می‌خورد نمونه‌ای از آن‌هایی که به نظرشان جالب‌تر است را جمع‌آوری کنند و در روزهای بعد به کمک معلمان خود در مدرسه یا بزرگترهای مطلع و یا کتاب‌هایی که می‌توانند از کتاب‌فروشی نیما یا کتابخانه‌ی مدرسه یا هر مرجع دیگری به دست آورند، آن‌ها را شناسایی کنند. بچه‌ها به میان گیاهان مختلف سرک  می‌کشیدند و هر کدام به دنبال جمع کردن نمونه‌هایی از آن‌ها بودند.

سفرهای آقای کرم - کارگاه بچه های محله کتاب فروشی نیما

علاوه بر جستجو میان گیاهان، فعالیت دیگر این بود که در زیر سنگ‌ها، در بین بوته‌های گیاهان و هر جای ممکن دیگر به دنبال حشرات و دیگر جانوران بگردیم.

صدپا، مورچه‌های مختلف و لانه‌هایشان، ملخ، کفشدوزک، لارو پروانه، شته، سنجاقک، موریانه، سوسک و پروانه از جمله موجودات زنده‌ای بودند که بچه‌ها با جستجو در زیر سنگ‌ها و بوته‌های گیاهان آن‌ها را مشاهده کردند.

سنجاب زمینی نیز دیگر موجود زنده‌ای بود که بچه‌ها در طول مسیر لانه‌هایش را دیده بودند و در آخر برنامه نیز یک سنجاب زمینی کوچک را در مسیر بازگشتن به لانه‌اش  از نزدیک دیدند و برخی آن را نوازش کردند.

سفرهای آقای کرم - سنجاب زمینی در دومین کارگاه برای بچه های محله کتاب فروشی نیما

در بچه ها نسبت به برنامه قبل که با آنها داشتیم تغییرات کاملن محسوسی دیده می شد. دیگر  آن ترس برقراری ارتباط با دنیای طبیعی و حشرات وجود نداشت… مهدی که در برنامه قبل به سختی حاضر شده بود یک کرم خاکی را دستش بگیرد تعریف کرد که با بچه های فامیل در باغچه کنکاش کرده بودند و او نه تنها از کرم خاکی نترسیده بود که به بقیه هم کمک کرده بود تا آن را دست شان بگیرند. نزدیکی و ارتباط با طبیعت در دسترس پیامدهای مفید متعددی برای این بچه ها خواهد داشت.

در راه برگشت با بچه‌ها در رابطه با شیوه‌های تداوم برنامه، علاقه‌مندی‌هایشان و پیدا کردن مسئله‌ی مشترکی که بتوان به صورت گروهی بر روی آن کار کرد، صحبت‌هایی انجام دادیم. صحبت‌های انجام شده در جلسات بعدی با بچه‌های محله‌ی کتاب‌فروشی نیما ادامه پیدا خواهد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش + 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>