مدرسه طبیعت کاوی کنج


“بستری برای رشد”

 • حفاظت از طبیعت را چگونه بایست به کودکان مان بیاموزیم؟
  و اصولن آیا آیا شیوه تربیتی امروز ما میتواند فرزندمان را برای حضوری مفیدو موثر دراجتماع محیا سازد؟
 • آیا آموزشهای متداول کلاسی در مدرسه میتواند این مسئولیت را بر عهده گیرد؟
 • آیا او در این سیستم آموزشی و تربیتی توانسته است توانایی های اولیه لازم برای یک زندگی سالم (جسمی و روانی) و دوستدار طبیعت را کسب کند؟

چنین چالشهایی امروزه فکر بسیاری از خانواده ها و مسئولین را به خود مشغول کرده است و به این فکر افتاده ایم که برای رشد توانمندی های فردی و اجتماعی فرزندمان باید گامی اساسی برداریم!پژوهش ها نشان می دهند که پرورش استعدادهای فرد در بسیاری اززمینه ها از جمله خلاقیت، استعداد حل مساله ، قدرت دستورزی ، قدرت تخیل و پرورش حواس پنجگانه درگرو یک تعامل مستمر، ملموس ، واقعی (و نه مجازی) و متنوع با طبیعت در دوره حساس کودکی است. و این یعنی:

مابستری ارزشمند برای رسیدن به این هدف در اختیار داریم و آن کتاب ارزشمند و وسیع طبیعت است.

مدرسه طبیعت

مدرسه طبیعت، مزرعه ای کوچک در دل شهر است که محیطی برای تسهیل ارتباطی عمیق میان کودکان با عناصر طبیعت را فراهم نموده است. این مزرعه شامل کلبه ای کوچک، زمینی برای نگهداری حیوانات، برکه ای برای پرورش جانوران آبزی، زمینی برای پرورش گیاهان، زمینی برای بازی های فردی و جمعی کودکان، فضایی برای هنرمندیهای خلاقانه کودکان و دست سازه های آن ها میباشد. این فضا به گونه ای طراحی شده است که بتواند بستر مناسبی برای آموزه هایی برای کودکان باشد؛ این آموزه ها پیش از هر چیز پاسخی به نیاز عمیق و درونی کودکان به ارتباط با عناصر طبیعی و طبیعت می باشند، چیزی که کودکان برای رشد سالم عاطفی، شناختی و ارزشی، رشد خلاقیت، توانایی حل مسئله و سایر استعداد های شان به آن نیازمند هستند.
به اعتقاد مایادگیری کودک می بایست بصورت همه جانبه، در بستر طبیعت و مبتنی بر تجربه صورت پذیرد؛ لذا ما تاکید خود را بر آموزه های گوناگون، اعم از رشد مهارت های فردی و گروهی، مهارت های ذهنی، حرکتی و کلامی در حوزه های چندگانه رشد کودکان قرار داده ایم. شیوه ای که برای تحقق آن به کار میبریم مشاهده گری و تجربه حسی عینی و مستقیم، بازی، هنر و تسهیل اجرای پروژه های متفاوت کودکان میباشد که آن را در قالب کارگاه های مختلف، سفرهای یک یا چند روزه به طبیعت و دوره های مداوم فصلی برگزار مینماییم.

این ایده در پارک علم و فناوری خراسان پذیرش شده است و در مرکز رشد منابع طبیعی و کشاورزی مستقر شده است.
تلفن تماس برای اطلاعات بیشتر: ۳۷۶۱۳۹۰۶
آدرس: مشهد، حد فاصل میدان منتظری (تلوزیون) به سمت میدان جهاد، مرکز رشد فناوری

9 comments on “مدرسه طبیعت کاوی کنج

 1. شبنم می‌گه:

  سلام من فکر می کردم خودم اولین کسی بودم که این ایدرو داشتم. الان این مطالبو خوندم یه کم ناراحت شدم ولی از یه لحاظم خوشحالم که با هم هم فکریم. من یه مقاله در این مورد نوشتم که توی سایت civilica هم ثبت شده اسمشم “اصول طراحی یک خانه سازگار با محیط زیست” هست اگه دوست داشتید مقالمو بخونید شاید بتونم همراهتون باشم

  • عماد می‌گه:

   خانم شبنم سلام
   من عماد هستم یک طبیعت دوست اهل اصفهان و اخیرا به مبحث پرماکالچر علاقه مند شدم و دوست دارم اطلاعات کامل تری در این باب کسب کنم . اگر براتون مقدوره یک نسخه از مقالتون رو برام میل کنید و اگر منبع اطلاعاتی دیگه ای هم ژیشنهاد میکنید بفرمایید .
   ممنون (yazdanianemad@gmail.com)

 2. اکرم سلیمی می‌گه:

  سلام ۵شنبه ی قبل که با پرهام و خواهرزاده هام به اونجا اومدیم خیلی به ما خوش گذشت. خواهرم خیلی خوشحال شد ولی ناراحت هم بود از اینکه توی تهران که اونها ساکن اند همچین جایی نیست. عکسهای مدرسه رو توی وبلاگ پسرهاش گذاشته و باعث حسرت خیلی ها شده!…از شما بابت ساختن همچین فضایی ممنونیم. یه فضای طبیعی سالم که تو رو می بره به دوران کودکی ات….

 3. نگین می‌گه:

  سلام آ یا بازدید و.اسه همه آزاده؟

 4. رز می‌گه:

  سلام کاشکی تو تهران هم شعبه داشتید .

 5. آیدا می‌گه:

  ایده بسیار عالی هست من واقعا خوشحال شدم که یه همچین جایی تاسیس شده اونم در مشهد خودمون. من کسانی رو می شناسم که مایل هستن به این مدرسه کمک های نقدی و غیر نقدی بکنن لطفا برای این مسئله راهی بیندیشید و در وبسایتتون بنویسید. شماره حساب یا وسایلی که برای مدرسه احتیاج دارید.
  متشکر

 6. احمد می‌گه:

  سلام من اصفهان یک قطعه زمین دارم میخواستم اگه امکانش هس با شما همکاری کنم ممنون میشم با این شماره تماس بگیرید یا شماره تماس ب من بدید
  ۰۹۳۷۲۸۸۹۸۷۱

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ هشت = 17

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>