مدرسه طبیعت

کودکان امروز در چهار دیواری خانه ها گرفتار شده اند. ارتباط آنها با دنیای طبیعی بسیار محدود شده است. تحقیقات معتبر علمی تایید می کنند که جدا شدن از فضا طبیعی در دوران کودکی اثر منفی بر رشد سالم کودک (در سه حوزه رشد شناختی، عاطفی – هیجانی،‌ ارزشی) و همچنین دیدگاه ها و رفتار حامی محیط زیست کودک دارد.
خلاصه نظام آموزشی ما نیز این شده است که کودکان به یک جعبه دیگر به نام کلاس منتقل می شوند و در یک سیستم آموزشی که به همه کودکان موضوعی یکسان، به یک شیوه می آموزد، گرفتار شوند، نظامی که محصول انقلاب صنعتی است. نظامی که در آن مدرسه یه کارخانه است و کودکان تعدادی محصول در نظر گرفته می شوند. دست آخر نیز اندک وقت آزاد کودکان توسط تبلت و تلوزیون و کامپیوتر دزیده می‌شود.

مدرسه طبیعت ایده یک بوم شناس برجسته ایران، عبدالحسین وهاب زاده است که این هدف را دنبال می کند که طبیعت را به کودکان پس بدهد.

فضای فیزیکی مدرسه طبیعت، یادآور یک باغ متروکه است که به تصرف کودکان درآمده است. در گوشه‌هایی از این باغ حیوانات (مرغ و خروس و بوقلمون و چند گوسفندی و دیگر حیوانات مزرعه) زندگی می‌کنند و از باقیمانده بذرهای سال پیش چند بوته گوجه و خیار و بادمجان روییده است. عمده فعالیت‌های مدرسه طبیعت در این بستر طبیعی انجام می شوند.

گاهی نیز با کودکان به دره‌ای یا دشتی در اطراف شهر سفر می‌کنیم. محور فعالیت‌های ما در کاوی کنج در اطراف مفهوم تسهیل ارتباط کودک و طبیعت است. کودکان در کارگاه‌هایی سه ساعته به مدرسه طبیعت می‌آیند و به فعالیت‌هایی خودانگیخته و ساختارنیافته مشغول می‌شوند. خودانگیختگی و ساختار نیافتگی از بنیان‌های کار ما است. ما کلاس علوم در طبیعت یا پرورش خلاقیت برگزار نمی‌کنیم، اگرچه که این‌ها خود به خود محقق خواهند شد.

از دیگر فعالیت‌های مدرسه طبیعت، کار با والدین کودکان است، تا نسبت به ضرورت و منافع ارتباط کودک با طبیعت آگاه‌تر شوند.

همچنین با سازمان‌ها و نهادهای دیگر (که مرتبط با کودک و محیط زیست هستند) برای معرفی مفهوم تسهیل ارتباط کودک و طبیعت کار می‌کنیم. به عنوان مثال سازمان محیط زیست برای این نوع فعالیت و کار با کودک در طبیعت، تاییدیه صادر نموده است، آموزش پرورش، مدرسه طبیعت کاوی کنج را به عنوان دستاورد آموزشی در اجلاس جهانی «آموزش برای همه» در کره جنوبی معرفی کرده است، شهرداری مشهد مصوب نموده است تا یک مدرسه طبیعت به صورت پایلوت در یکی از مناطق شهرداری تاسیس نماید و غیره.

برای اطلاعات بیشتر درباره مدرسه طبیعت شما می توانید مستند زنگ طبیعت را در این لینک ببینید.
متن مصاحبه وبسایت کتابک با عبدالحسین وهاب زاده: لینک
متن مصاحبه وبسایت کتابک با محمد قائم پناه: لینک

مدرسه طبیعت

مدرسه طبیعت

 

21-mordad-ecofarm-83059465

مدرسه طبیعت

 

 

مراسم افتتاحیه مدرسه طبیعت کاوی کنج، اولین مدرسه طبیعت ایران.

مراسم افتتاحیه مدرسه طبیعت کاوی کنج، اولین مدرسه طبیعت ایران.

 

5 comments on “مدرسه طبیعت

 1. با سلام
  از اشنایی با این مرکز علمی و آموزشی و طبیعت دوست ، بسیار خوشحال شدم.
  امیدوارم که در ادامه راهتان در آموزش مفاهیم محیطی و اشتی دادن کودکان با طبیعت ف موفق باشید.

 2. سولار می‌گه:

  با آرزوی موفقیت روز افزون برای شما جناب قائم پناه . در خصوص مدرسه طبیعت چه امکانات و چقدر زمین و کلا چطور باید یک مدرسه طبیعت راه اندازی کرد ؟ روند اداری و مالی و … و موانع هرچه که هست ؟ امکانش هست راهنمایی بفرمایید ؟

 3. rezvaneh می‌گه:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  خواندن ایده و مطالب تان واقعا آدم رو به وجد میاره.امیدوارم در این راه ثابت قدم باشید و پیشرفت های چشمگیری بکنید.من خودم کارمتد شهرداری هستم و اداره ما واحد مدارس هست و دانش آموزان را به تورهای آموزشی در رابطه با کمپین آسمان آبی زمین پاک میبردیم مثل مراکز آموزشی پسماند و پارک های ترافیک و خیلی خوشحال میشم که بتونم برای اعزام بچه ها به این مکان هماهنگی انجام بدم ودر رابطه با آدرس مدرسه طبیعت و نحوه فعالیت بچه ها و ساعت ورود و خروجشون ممنون میشم بهم اطلاعات بدین .در ضمن ممنون میشم به وبلاگ کوچک من هم سر بزیند و من را از نظرات خود سرافراز کنید.ممنون.

 4. کتاب کودک می‌گه:

  با سلام سپاس فراوان از زحمات شما موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 + = سیزده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>