گفتگوهای اولیه درباره جذب حامی مالی

متن های این صحفه در گفتگو با یکی از مشاوره گیرندگان ما شکل گرفته است و این متن ها در حال ویرایش می باشد.
اگر تجربه عملی درباره جذب حامی دارید، داستان آن را برای ما ارسال کنید تا با سایر فعالین مدرسه طبیعت به اشتراک گذاشته شود.

سوال:
در خصوص مدارس طبیعت سوالی داشتم.
اینکه اثر گذار ترین مطلبی که می توان برای جذب حامی یا اسپانسر گفت چه هست؟

پاسخ:

درباره جذب حامی مالی نکات مختلفی می تونه مطرح بشه. برای همین خیلی خوب خواهد بود اگه به صورت دقیق و مشخص یک مورد را مطرح کنین و روی مورد صحبت کنیم.
الف)
از دید من دو قدم مهم در راضی کردن یک فرد برای حمایت مالی از یک حرکت خوب وجود دارد؛
اول اینکه آن فرد به شما یا سازمان شما اعتماد داشته باشد. بداند که شما صادقانه و به راستی موضوعی را که بیان می کنید، دنبال می کنید. به عنوان مثال وقتی به یک حامی مالی بیان می کنید که شما برای انجام کار الف نیازمند حمایت مالی هستید، طرف مقابل اطمینان داشته باشد که شما در صورت دریافت کمک مالی، کار الف را انجام خواهید داد.
قدم دوم این است که شما بتوانید طرف مقابل را متقاعد کنید که انجام کار الف دارای ضرورت تام و تمام است. به این نتیجه برسد که برای نجات انسان ها / داشتن دنیایی بهتر باید این کار انجام شود.
ب)
به هر صورت صحبت کلی در این باره بسیار دارای تفصیل خواهد بود، اگر برایم بنویسین مشخصات فردی، شخصیتی و روحی نفری که می خواهید با او صحبت کنید چطور است، به صورت موردی درباره او بحث خواهیم کرد. مثلن آیا این فرد از قبل شما را می شناسد، چقدر می شناسد، اصولن خیر است یا نه، خیر چه حوزه ای است (خیر سلامت است، حوزه کودک است، خیر محیط زیست است و…)، با مدرسه طبیعت آشنااست یا شما برای اولین بار مدرسه طبیعت را به او معرفی کرده اید، به محیط زیست اهمیت می دهد یا کودک، چرا شما فکر کردید که مناسب است با او صحبت کنید، برآورد کلی شما از مقدار کمکی که این خیر ممکن است بکند چقدر است (مقدار تقریبی کمک بر شکل برخورد موثر است) و…
پ)
نظر کلی من این است که، همیشه و همیشه به یاد داشته باشید که شما به یک حامی مالی نیاز ندارید، شما به یک حامی به معنای عام آن نیاز دارید. فعالین اجتماعی تازه کار فکر می کنند اگر پول باشد مشکلات حل خواهد شد. ولی دنیای ما پیچیده تر است و ظرافت های بسیاری دارد. شما به حمایت اجتماعی نیاز دارید، به نفوذ و روابط در سازمان های دولتی و ادارات نیاز دارید، شما به فردی که شما را به عامه مردم معرفی کند نیاز دارید و…
یک حامی را ابتدا به عنوان یک انسان ببینید و بشناسید، بفهمید او کیست و چرا پای صحبت شما نشسته است.
بفهمید چه دغدغه هایی دارد و فصل مشترک دغدغه های او و شما کجاست. شما باید از این نقطه یا نقاط مشترک وارد شوید. پس اول فرد مقابل تان را بشناسید.
ت) 
در آینده حامیان شما می توانند در یک گروه متشکل بشوند و بهترین راه ها را برای حمایت از شما را جستجو کنند.
در این مورد در صورت لزوم بعدن صحبت خواهیم کرد.
ث)
داستان گویی را در صحبت با افراد و به خصوص حامیان فراموش نکنید. همیشه از داستان استفاده کنید. مثلن داستان هایی که در مدرسه طبیعت اتفاق می افتند و یا هر مورد دیگری. ما انسان ها برای هزاران سال و حتی بسیار بیشتر، از داستان به عنوان کانال انتقال اطلاعات استفاده می کرده ایم. داستان های خوب به خاطر ما می مانند و اثر بیشتری بر ما می گذارند.
ج)
چند مقاله از سایت معتبر یاریکده برای شما به اشتراک می گذارم:
پنج مهارت مهم برای جذب کمک‌های مالی http://yarikadeh.com/fa/content/208
پنج باور غلط در جمع‌آوری کمک‌های مالی http://yarikadeh.com/fa/content/201
ده مدل برای جمع‎آوری کمک مالی http://yarikadeh.com/fa/content/182
چ)
یاریکده دوره های بسیار خوبی برای کمک به سازمان های مردم نهاد و غیر انتفاعی ارائه می کند که برای فعالین اجتماعی بسیار مفید هستند: http://yarikadeh.com

سوال:
به صورت خاص من در خصوص مدرسه طبیعت و نیاز به یک خانه باغ به دنبال حامی مالی هستم .

کسی مد نظرم نیست ، تنها در این فکر هستم که با یکی دو خیر یا اسپانسر از طریق دوستانی که می شناسم، آشنا شوم یا به خیرین مدرسه ساز استان مراجعه کنم. در نتیجه عملا من را نمی شناسند و من هم آن ها را نمی شناسم  وتنها دو مورد تقدیر و تشکر از استانداری و محیط زیست استان دارم به واسطه ان جی اوئی که قبلا مدیرعاملش بودم که می توانم به آنها ارائه دهم.  مدرسه طبیعت را به صورت شخصی یا در قالب موسسه قصد دارم راه اندازی کنم.
در خصوص میزان حمایت هم من نیاز دارم به اینکه اگر بشود هزینه رهن یک خانه باغ را بدهد یا درصد بیشتری از رهن آن را بدهد.
از نظر ارتباطات  با شهرداری و محیط زیست روابطم با این دو ارگان خوب است و آشنایانی دارم در آنجا به واسطه فعالیت هایم. ولی نمی دانم چه جوری به شهرداری بگویم که این مکان باغ را رایگان در اختیارم بگذارد.

پاسخ:

تا اینجا که من متوجه شدم شما تصمیم به راه اندازی یک مدرسه طبیعت دارید.
در این مرحله به دنبال یک محل استقرار برای مدرسه طبیعت خود می گردید.
گزینه های شما برای پیدا کردن این محل استقرار موارد زیر هستند:
-  خیرین شهر به صورت عمومی (ممکن است زمینی در اختیار شما بگذارند یا اینکه مقداری از رهن یک فضا مناسب را در اختیار شما بگذارند)
- خیرین مدرسه ساز به صورت خاص
- شهرداری
از نظر قانونی و حقوقی شما دو گزینه پیش روی خود می بینید: 
- فعالیت به صورت شخصی
- فعالیت در قالب موسسه
 
بسیار خوب، تا اینجا تا حدودی صورت مسئله روشن است.
فقط چند سوال دیگر دارم:
۱٫ آیا دوستان شما خیر به خصوصی را در نظر دارند که به شما معرفی کنند؟ یا اینکه به صورت کلی موضوع ذکر شده است. کمی درباره این دوستان و میزان نزدیکی شان به شما و خیرها بنویسید. و اگر از سابقه کاری این خیرین اطلاعی دارید برایم بنویسید. اگر اطلاعاتی ندارید و نمی توانید به سادگی کسب کنید، فعلن مهم نیست.
۲٫ دوستانی که در شهرداری دارید، در کدام بخش شهرداری و در چه رده موقعیتی هستند؟

۳٫ آیا این موسسه که اشاره کردید پیش از این ثبت شده است یا می خواهید آن را به ثبت برسانید.
 درباره موارد بالا و پیدا کردن محل استقرار مدرسه طبیعت برای شما خواهم نوشت ولی، موضوعی را می خواهم مطرح کنم.
اگر شما زمینی برای استقرار مدرسه طبیعت خود بیابید، شما به چند چیز به صورت حتم احتیاج خواهید داشت:
- یک تیم کاری که سابقه کار با کودک در طبیعت داشته باشد
- یک جامعه از مخاطبین (خانواده های دارای کودک سن ۳ تا ۱۲ سال) 
- فرایندهای پایه اداری از قبیل نظام حسابداری، شیوه های قیمت گذاری 
 و غیره.
از همین جهت نظرتان چیست که چند سفر برای کودکان به فضاهای طبیعتی ترتیب بدهید؟
برای این کار باید تیم جمع کنید،
با افرادی که در شهر شما را می توانند به خانواده های دارای کودک وصل کنند، آشنا شوید و با آنها رابطه بسازید
کار با کودک را در طبیعت به صورت عملی شروع کنید
علاوه بر همه این ها پیدا کردن زمین هم برای شما تسهیل خواهد شد: به دو دلیل اول اینکه به خیرین و حامیان ثابت می کنید که شما جدی هستید و کار را پیشاپیش شروع کرده اید. دوم اینکه خبر شما در شهر می پیچد، شبکه اجتماعی شما گسترش پیدا می کند و شما از طریق این شبکه احتمال پیدا کردن زمین را برای خود افزایش می دهید.
ما نیز در مدرسه طبیعت مشهد پیش از شروع مدرسه طبیعت، کودکان را سفر می بردیم.
آیا به این سفرها فکر کرده اید؟
این گفتگو ادامه دارد….

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ دو = 4

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>