خانه زیست بوم سازگار

خانه زیست بوم سازگار

از نظر من خونه ای زیست بوم سازگاره که چند نکته رو رعایت کرده باشه
الف) مصالح بوم آورد استفاده کرده باشه:
مصالحی که در خو منطقه پیدا می شه. مثلن خونه هایی که چند ده سال پیش در روستاهای اطراف پروژه همرسی ساخته می شدن با سنگ و گل و چوب ساخته می شدن. همه این مواد از خود اون منطقه بودن و بعد از خراب شدن خونه باز هم به اکوسیستم های خود اون منطقه برمی گشتن
ب) طراحی خونه به نحوی بایست باشه که کمترین مصرف انرژی لازم باشه:
مثلن دیوارهای قطور یعنی تابستون سردتر توی خونه و زمستون گرمتر. پنجره های بزرگ با شیشه های دوجداره و فریم هایی که درز برای عبور هوا نداشته باشن یعنی نور بیشتر داخل خونه و تبادل حرارتی کمتر در زمستون. چسبیده بودن گلخونه و مرغدونی به خونه یعنی اینکه خونه و گلخونه و مرغدونی از گرمای هم دیگه استفاده می کنن و ما در زمستون باید انرژی کمتری برای گرما مصرف کنیم. و نکاتی از این دست…
ج) منابع انرژی و مواد در خونه از منابع تجدیدپذیر هستش:
برق از سوخت های فسیلی (شبکه برق سراسری) تامین نمی شه و ما خودمون راه هایی برای تامین برق به شیوه های زیست پایدار داریم. آب از چشمه هستش یا باران جمع آوری شده از سقف و ذخیره شده در مخازن بزرگ و غیره… سوخت مون از چوب های تولیدی خودمون (درخت هایی به این منظور کاشتیم و با قطع هر درخت، به جاش درخت دیگه ای می کاریم) یا راکتور بیوگاز تامین می شه.
د) انرژی و مواد در خونه بازیافت می شن:
مثلن آب خروجی سینک ظرف شویی یا خروجی ماشین لباسشویی می ره توی فلاش تانک استفاده می شه. خروجی فاضلاب خونه هم می ره توی راکتور بیوگاز استفاده می شه. زباله های تر می ره توی راکتور بیوگاز یا می ره برای کمپوست. مثال بازیافت انرژی هم مثل اینه که توی زمستون آب گرم استفاده شده برای دوش گرفتن، بعد از یه فیلتر ساده، بره و توی سیستم گرمایش از کف، خونه رو گرم کنه و بعد بره به مخزن بازیافت آب (به این نحو از گرمای آب برای گرم کردن خونه استفاده شده).

مصالح و تکنیک: خانه از نظر مصالح و مواد مورد استفاده برای ساخت آن به طور عمده از مواد خامی استفاده می کند که در خود منطقه یافت می شود. موادی که این قابلیت را دارند که پس از پایان عمر مفید خود دوباره به طبیعت بازگردند. به همین سبب از آجر و سیمان و تیرآهن خبری نیست. از این رو با بررسی انواع سازه های زیست بوم سازگار مطرح در جهان و نیز مناطق شمال ایران برای ساختمان اصلی سازه EarthBag (در ایران به ابرخشت ترجمه شده است) در نظر گرفته شده است که ردیفی از کیسه های یک شکل و اندازه می باشد که از خاک منطقه پر شده و بر روی هم کوبیده می شوند و بین هر ردیف کیسه سیم خاردار کشیده می شود (این ردیف سیم خاردار بین هر ردیف بالا و پایین کیسه های خاک مانع از لغزیدن آن ها بر روی هم می شود) در نهایت این سازه ساخته شده از کیسه های خاکی در بالا به صورت گنبد در می آیند و سقف خانه را شکل می دهند.

earthbag1 earthbag2

برای اطلاعات بیشتر می توانید به این صفحه مراجعه کنید: http://www.greenhomebuilding.com/riceland.htm
یا به این لینک مراجعه کنید: http://www.instructables.com/id/How-to-Build-an-Insulated-Earthbag-House

پس از اینکه دیوارها به روش ابرخشت بالا آمدند برای سقف از چوب و مواد عایق و پوششی مقاوم در مقابل رطوبت، استفاده خواهد شد.

 

سازه ابرخشت در دانشگاه هنر کرج                         Earth bag building – Art university – Karaj

۲۵ تیر ۱۳۹۲
در جستجوهای برخط ام (آن لاین ام  : ) متوجه شدم چند تا از بچه های معماری دانشگاه هنر کرج می خوان توی محوطه دانشگاه به عنوان یکی از پروژه ها شون یه سازه ابرخشت بسازن. باهشون تماس گرفتم و موفق شدم چند روزی از شروع پروژه رو همراهشون باشم.
برای پیگیری کارشون می تونید به وبلاگ یکی از بچه های این تیم سر بزنید: http://mehraz.blog.ir

سازه ابر خشت - محوطه دانشگاه هنر کرجاولین ردیف کیسه های سازه ارث بگ بچه ها کامل چیده و کوبیده شد و سیم خاردارها روش گذاشته شد.
سنگ ها فقط برای جلوگیری از بلند شدن سیم خاردارها هستش، ردیف دوم کیسه که گذاشته بشه، سنگ ها رو بر می داریم.

کوبیدن تفریحی کیسه ها - سازه ابرخشت - دانشگاه هنر کرج
بعد از پر کردن اولین کیسه های سازه ابرخشت با خاک نیم گل شده، دسته جمعی با انجام محاسبات بسیار دقیق در مورد میزان فشار لازم، به صورت مهندسی شروع به کوبیدن اونها کردیم : )

 

4 comments on “خانه زیست بوم سازگار

  1. نجمه می‌گه:

    عجب …پس شدنیه؟ یه سوال:‌کیسه ابرخشتها از چه جنسیه؟ نایلون و پلیمر که نیست؟ و یه سوال دیگه: در چنین خانه هایی طراحی معماری هم معنا دارد؟ یا صرفا یک تک فضای دایره شکل است؟

  2. ناهید می‌گه:

    این ایده در اصل ایده ی آقای نادر خلیلی بوده و هست البته!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 + یک =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>