بازنگری پروژه همرسی :: ۲

مهم: این یک تمرین نظری و چالشی برای یافتن بهترین روش شکل دادن به یک فعالیت و جامعه مبتنی بر اصول دوستدار طبیعت است.

اول بگو که «همرسی» یعنی چی؟
همرسی یعنی به هم رسیدن: برعکس دوراهی.
نقطه نظر ما هم در استفاده از این کلمه این بوده که اوکی، هر اختلافی دیدگاهی که داریم، ولی در این مورد که بایست از حیات و طبیعت و اجزای اون مراقبت کنیم، اتفاق نظر داریم. بیایید اختلاف ها رو رها کنیم و در مورد اونچه که همه برسرش توافق داریم کاری انجام بدیم….

پروژه همرسی چیست؟
تلاشی است برای انتقال تدریجی محل سکونت و کار و نیز سایر دوست داشتن هایم به فضایی طبیعی تر و طبیعت دوستانه تر. این انتقال در چند بعد پیش می رود: اول انتقال جغرافیایی از مشهد به نقطه ای در جنگل های اطراف مینو دشت (نیمه راه مشهد و تهران از مسیر شمال). دوم انتقال از نحوه زیستن معمول شهری (تامین برق و سوخت و غیره از شبکه های سراسری و پس دادن فاضلاب و زباله ها به سیستم شهر) به یک نحوه زیستن زیست بوم سازگار (تامین برق از یک منبع زیست پایدار، تامین آب از چشمه، تامین سوخت از بیوگاز حاصل از فضولات انسانی و حیوانی و زباله های تر، بازگردانی آب مصرفی و غیره). سوم خودکفایی نسبی در تامین مواد غذایی با شیوه پرماکالچر / کشاورزی خودبه‌خودی (در مقایسه با زندگی در شهر که نمی دانی مواد غذایی ات با چه کیفیتی و چه روشی در کجا تولید شده است). چهارم تلاش برای انتقال از زیستن در یک توهم جامعه (زندگی در یک کلان شهر) به یک جامعه با ارتباط های واقعی و انسانی.

کار سختی است، اما از نظر من سختی های این سبک زندگی دوست داشتنی تر از سختی های زندگی در شهر هستش.

در پروژه همرسی چطور پول در می آورید؟
قراره یک کمپ اکولوژیکی راه  بندازیم: مجموعه ای از کلبه های کوچک که افرادی که دوست دارن تا مدتی زندگی در یک محیط طبیعی به یک روش دوستدار طبیعت رو تجربه کنند، بتونند از اونها استفاده کنند. این کمپ محل برگزاری کارگاه ها، استارت آپ ها و برنامه های چند روزه با موضوعات مختلف می تواند باشد. برای اطلاعات بیشتر به این صفحه بروید.

از کجا شروع می کنید و کار چطور پیش می رود
ابتدا زمینی را که پیدا کرده ایم و به نظرمان برای محل اجرا کردن پروژه همرسی مناسب است، می خریم.
بعد خانه ای در یک روستای نزدیک به محل پروژه همرسی، برای استقرار تا زمان شروع پروژه، اجاره می کنیم.
در ادامه مراحل عمده از این قرار هستند، حصار کشی، کاشت درخت در مرزها و بخش های شیب دار زمین، حل کردن مسئله دسترسی به بخش های مختلف زمین از طریق مسیر ماشین رو، مسیرهای پیاده روی و احتمالن پروژه هایی مانند ریل و واگن یا دکل، کابل و واگن معلق.
بستر سازی شروع به کار کمپ اکولوژیکی و سکونت: کار کردن روی چشمه داخل زمین برای آبدهی بیشتر آن، کارگذاری مخزن و لوله کشی های لازم. بررسی و انتخاب یکی از روش های تولید زیست پایدار برق و سپس اجرای آن. راه اندازی بیو گاز. راه اندازی اینترنت پرسرعت و تلفن ثابت (VOIP). ساخت سازه های موقت برای اسکان مهمانان اکوکمپ مانند چادر، سازه ای شبیه به اوی ترکمن ها با اصلاحاتی برای تطبیق با اقلیم، اتاقک هایی با اسکلت چوبی با پوشش های مناسب بهار و تابستان منطقه.
در مرحله بعد شروع رسمی فعالیت اکوکمپ از بهار و تابستان ۱۳۹۳ با پذیرش اولین مهمان ها
ساخت اولین سازه دائمی مجموعه که هم نقش ساختمان مرکزی اکوکمپ را خواهد داشت و هم نقش اولین محل اقامتی ساکنین همرسی.

«زیستن در یک جامعه با ارتباط های واقعی» یعنی چه و چطور می شود؟
من به شدت امیدوارم افرادی پیدا بشوند که رویایی مشابه رویای من داشته باشند و آنقدرها هم اسیر شهر نشده باشند… بتوانند بیایند و همسایه ما بشوند. ما هر کدام مزارع خودمان را خواهیم داشت، حیوانات خودمان و خلاصه زندگی خودمان. این همسایگی به ما امکان ارتباط و پشتیبانی از هم را می دهد. پس از مدتی احتمالن جمع کوچکی خواهیم شد که تعاملات انسانی مختلفی بین ما شکل گرفته است، به هم در کارها کمک می کنیم، مایحتاج مان را به هم می رسانیم، با هم گپ می زنیم، سکوت می کنیم، فیلم نگاه می کنیم، با هم دوره های آنلاین می گذرانیم، پروژه های حفاظتی اجرا می کنیم، برای هم تئاتر اجرا می کنیم، شعر می خوانیم و…

 افراد جدید چطور با شما همراه می شوند؟
افراد جدید به دو روش می توانند با ما همراه شوند، یکی اینکه یکی از زمین های زراعی اطراف ما را بخرند و به این شکل با ما همسایه شوند. در این صورت روشن است که هر یک از همسایگان در روش کار و زندگی مستقل هستند، ولی شباهت هایی که در اندیشه و شیوه زیستن دارند، راه را بر دوستی و همکاری و تعامل سازنده هموار می کند.
دیگر روش اینکه افراد جدید بیایند و در خود همرسی مدتی مهمان ما باشند و به صورت داوطلبانه در کارها همکاری کنند. در صورتی که فضای زندگی و کار داوطلبانه را دوست داشتند، آن را چند ماهی ادامه دهند. این دوره زمانی بسیار مهمی است به این جهت که به ما امکان پیدا کردن شناختی عمیق از یکدیگر را می دهد. در صورتی که بعد از چند ماه همکاری باز هم خواستیم که برای همیشه یا یک بازه زمانی مشخص با یکدیگر باشیم، طی یک قرارداد تعهدآور محضری، یک فرد می تواند قطعه ای از زمین پروژه همرسی به صورت مادام العمر (مشروط به حفظ فعالیت) یا به هر مدتی که در نظر دارد، در اختیار بگیرد و آنچه مایل است (منوط به رعایت اصول زیست پایداری و سایر شرایط از قبل اعلام شده) انجام دهد.

محل اجرای پروژه همرسی کجاست؟
در منطقه کوهستانی-جنگلی اطراف مینو دشت. برای دیدن عکس هایی از زمین در نظر گرفته شده به این صفحه بروید.
زمین در وضعیتی که اکنون دارد فاقد مسیر دسترسی ماشین رو، برق، گاز و امکاناتی از این دست است. همراه اول و ایرانسل روی زمین آنتن می دهند. همچنین زمین در داخل خودش چشمه داره و در اطرفش هم در داخل جنگل چشمه و یکی دو نهر کوچک آب هست.
منطقه جنگلی است اما ایستگاه هواشناسی در آن اطراف نیست که گزارش دقیقی از میزان بارش برف و باران داشته باشیم.
در منطقه چند مورد حمله پلنگ به انسان گزارش شده اما وقتی بیشتر پرس و جو کردیم در تمام موارد حمله ابتدا از انسان شروع شده.
این زمین از زمان تقسیم اراضی شاه دارای سند ملکی شش دانگ می باشد و کاربری ان زراعی است و قطعن برای فعالیت ها و ساخت و سازها بایست نسبت به اخذ مجوز های لازم اقدام شود.
نزدیکترین روستاها که نانوایی و سوپری دارند بین ۳ تا ۴ کیلومتر فاصله دارند. مینودشت با مراکز درمانی و فروشگاه های مختلف حدود ۲۰ کیلومتر فاصله دارد و مرکز استان، گرگان، حدود ۱۲۰ کیلومتر. مشهد و تهران هر کدام در حدود ۴۷۰ کیلومتر فاصله دارند.

 

2 comments on “بازنگری پروژه همرسی :: ۲

  1. علی مزینی می‌گه:

    هر چند با افکار شما موافق ولی اجرای آنرا در این شرایط کشور اصلا ممکن نمی دانم و هر چند خود من در حال مهاجرت به بیرون شهر هستم و دقیقا همانند شما مشهدی هستم( به سمت جاده خلج روستای اردمه) ولی با توجه به اینکه حرفه من طراحی نیروگاه های تجدید پذیر است(به خصوص برقابی و خورشیدی) در صورت تمایل می توانم در این بخش کمک تان کنم.

    • مُ می‌گه:

      درود بی پایان، یکی از مهم ترین نکات در اینکه بتونم این رویام رو به دنیا بیارم اینه که بفهمم چه مشکلات و موانعی سر راه خودم درام. از طریق ایمیل با هم در تماس خواهیم بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ سه = 7

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>