چرا گاهی گیاهخواریم؟

بعد از حدود هفت و نیم سال گیاهخواری که مدتی طولانی از اون رو وگن (گیاهخوار کامل) بودم در تابستان ۱۳۹۴ رژیم غذایی ام رو به «اغلب گیاهخوار» تغییر دادم. به زودی در این مورد خواهم نوشت.
متن زیر رو زمانی که گیاهخوار کامل بودم نوشتم و برای ثبت روند تغییرات شخصیم، این متن رو هم در این صفحه باقی می گذارم.

———————————————————————————————–
اگه این سوال شماست که ادامه مطلب رو بخونین و اگر گیاهخواری امری طبیعی / عادی است واسه شما که به سایر صفحات سر بزنین.

خوب چرا گیاهخواریم! خوب باید یه چیزی باشیم دیگه این همه آدم گوشتخوار (یا دقیق تر همه چیزخوار) ما هم گیاهخوار…. و راستش حالا که صحبت به اینجا کشید شما چرا همه چیز خوارین؟

راستش به نظرم عمده اش برای اکثر آدما (نه همه) اینه که از وقتی که به سنی رسیدن که می فهمیدن دور برشون چه خبره توی بشقابشون یه تیکه گوشت هم دیدن.

خوب چون ما همه چیز رو زیر سوال بردیم و می بریم! گوشت هم از زیر ذره بین ما بی چون و چرا در نرفته و ما اول با تواضع و احترام و اعتراف قلبی به اینکه پیش میاد که اشتباه کنیم، دوم با آگاهی از اینکه رژیم غذایی گونه انسان در طی چند ملیون سالی که روی زمین بوده به طور عمده همه چیزخواری (نه گوشت خواری مث شیر و پلنگ و نه گیاهخواری مث گوریل و گوسفند) بوده و مبتنی بر شکار و گردآوری…

سوم ولی، ولی به خاطر اینکه در این لحظه از تاریخ حیات روی زمین شرایط محیطی (که خود ما در چند صد ساله اخیر مسببش بودیم) ظرفیت این حجم از دامپروری رو نداره (به استناد گزارش فائو livestock long shadow منتشر شده در سال سال ۲۰۰۶ و نیز گزارش منتشر شده از انستیتوی Worldwatch که در اواخر سال ۲۰۰۹ منتشر شد فایل pdf گزارش) و همچنین گیاهخواری به استناد تحقیقات گسترده پزشکی رژیم غذایی سالمی ارزیابی شده (مقاله موضع گیری رسمی انجمن تغذیه آمریکا و تحقیق چین – که فصل اولش توسط آرش حسینیان ترجمه شده ترجمه فارسی فصل اول تحقیق چین) و نیز آخری اما نه از نظر اهمیت چون گونه انسان رو برتر از گونه های دیگر نمی دونیم نتیجه اینکه تصمیم گرفتیم در این روزها و سالها از مصرف محصولات حیوانی پرهیز داشته باشیم… تا بعد چه پیش آید.

از زمانی که مطالب بالا رو نوشتم کمی در رژیم غذایی خودم تغیر دادم و مقداری لبنیات و تخم مرغ وارد رژیم غذایی من شده. امیدوارم با رفتن به مزرعه ام بتونم این محصولات رو به روشی که حقوق حیوانات درش محترم شمرده می شه، تهیه کنم.

مطلب دیگری درباره رژیم غذایی نوشته ام که در صورت تمایل به مطالعه آن می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

3 comments on “چرا گاهی گیاهخواریم؟

 1. محمد می‌گه:

  ننوشتی آقا ننوشتی!

 2. AQ می‌گه:

  Salam!

  I’m so glad to know there are fellow vegans in Mashhad! I’ve always been reluctant going to Mashhad and to restaurants. Do you also offer gluten-free food as well? I really want to visit Mashhad again and come to your place!

  • مُ می‌گه:

   Hi there! Although I am not working in that vegan restaurant any more but sure next time you are in Mashhad, you can come to Khane restaurant. Gluten free foods is not offered. Do you have problem with gluten? Like you do not eat bread?

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 + = سیزده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>