پروژه همرسی

پروژه همرسی                                             

                                        Consilience Project

این پروژه شامل چهار قسمت اصلی می شود: خانه زیست بوم سازگار، مزرعه کشاورزی زیستی (پرماکالچر Permaculture)، مدرسه طبیعت و یوگا و منطقه ای تحت حفاظت در اطراف این مجموعه. به تفکیک به تشریح هر مورد می پردازیم:

برای تامین مواد و انرژی تلاش خواهد شد از منابع تجدید پذیر در دسترس و نیز بازیافت (چه مواد چه انرژی) استفاده شود:

آب: چشمه، رودخانه، جمع آوری آب باران، گرفتن آب از مه، ذخیره آب در فصول پرباران برای فصل بدون بارش

برق: پانل های خورشیدی، توربین های بادی، در صورت دسترسی استفاده از انرژی جریان آب رودخانه، تولید نیرو از بیوگاز

گرما: صفحات جمع آوری گرمای خورشیدی (نسل های جدید آبگرمکن خورشیدی با سیستم ترکیبی مناسب)، استفاده از بیوگاز، برداشت چوب (کاشت منظم و سالیانه درختانی که رشد سریع دارند مانند گونه هایی از صنوبر و برداشت متناوب آنها)، تهیه خاک اره بلااستفاده از کارگاه های نجاری شهر، بازیافت گرمای آب استفاده شده در حمام در فصل سرد برای گرم کردن خانه از طریق یک سیستم گرمایش از کف یا رادیاتوری.

سرمایش: اتاقک سرد (cooling chamber –  سیستمی شبه بادگیر)، طراحی پنجره به نحوی که امکان جریان هوای مناسب در خانه وجود داشته باشد، کوزه (برای آب خنک)

تصفیه آب خاکستری: آب خروجی حمام و سینک ظرف شویی در حوضچه هایی که گیاهان با اثر تصفیه کننده (مانند وتیور) در آنها وجود دارد تصفیه نسبی می شود و به مصرف کشاورزی می رسد. بدیهی است که از شوینده های قوی استفاده نباید نمود.

کمپوست: زباله های تر خروجی خانه و نیز فضولات انسانی و دامی به سیستم تولید بیوگاز وارد و در نهایت به صورت کود زیستی خارج می شوند (که در باغ میوه مورد استفاده قرار می گیرند).

گلخانه: چسبیده به خانه در سمت رو به جنوب ساخته می شود تا خانه و گلخانه از اندرکنش متقابل گرمایی یکدیگر بهره ببرند و همچنین گلخانه در فصل سرد به عنوان یک لایه عایق حرارتی برای خانه عمل کند.

تصویر فوق مربوط به یک سبک خانه سازی زیست بوم سازگار با نام Earthship می باشد و تنها برای دادن یک ایده کلی در متن گذاشته شده است.

مراحل ساخت این خانه ۱۰۰٪ زیست بوم سازگار به همراه اطلاعات فنی و تکنیکی مربوط به آن به طور کامل مستندسازی خواهد شد تا در اختیار سایر علاقمندان به سکونت در خارج از شهر قرار بگیرد.

۲. مزرعه پرماکالچر:

خود کلمه ترکیبی است از Permanent به معنی همیشگی و کلمه Agriculture به معنی کشاورزی: Perma + Culture که می توان معادل فارسی آن را کشاورزی خود به خودی / کشاورزی زیستی یا کشاورزی پایدار دانست.

این سبک کشاورزی که به طور عمومی کوچک مقیاس می باشد در تقابل با کشاورزی تجاری، پول سازی را از سطح اول توجه خود خارج کرده و تطابق با زیست بوم اطراف خود را مدنظر قرار داده است و خود را به این ترتیب تعریف می کند: مجموعه ای از چرخه ها و اکوسیستم های طبیعی که بازده کشاورزی دارند.

در این سبک کشاورزی؛ زمانی که کشاورز تصمیم به راه اندازی یک مزرعه می گیرد در سکوت و آرامش وارد قطعه زمین خود می گردد، در گوشه ای آرام می گیرد و تلاش می کند مشاهده کند خودش و زمینش کجاست، چه چرخه هایی از حیات در آن جاریست، چه عناصری از خاک و آب و باد و پوشش گیاهی و جانوری در اطرافش وجود دارند، آن ها را بفهمد و multi functional بودن هر عنصر را درک کند.

او سعی می کند در یک پروسه آرام با ایجاد تغییری کوچک به عنوان انسان در کنار سایر زیستمندان منطقه خود را وارد چرخه های غذایی اکوسیستم موجود کند. پس از ایجاد هر تغییر کوچک تلاش می کند تبعات آن را بر محیط ببیند و بر اساس آن تصمیم بگیرد قدم بعدی چه باشد.

در هر گام دو استراتژی دارد: ۱. اهمیت به تنوع در مقابل رویکرد تک گونه گرایی (تلاش برای همزیستی و کنار آمدن با گونه های گیاهی و جانوری موجود در مقابل تلاش برای غلبه و پیروزی و پس راندن آنها) و ۲. چیدمان هر عنصر به نحوی که خروجی هر بخش ورودی بخشی دیگر باشد و به این ترتیب کمترین ورودی کار و انرژی لازم باشد (تلاش برای ایجاد یک سیستم خود به خودی)

۳. مدرسه طبیعت و یوگا:

 در یک صفحه جداگانه ایده مربوط به این مدرسه را توضیح داده ام: صفحه مدرسه طبیعت و یوگا

 ۴. منطقه تحت حفاظت

در ادای دینی متقابل به طبیعت این وظیفه ما خواهد بود که آنچه می توانیم برای حفاظت و تقویت فلور و فون منطقه انجام دهیم. رویای ما این است با سبک زندگی تجدیدپذیر خود (sustainable) کمترین ردپای بوم شناختی (Ecological Footprint) را داشته باشیم و همچنین گونه های گیاهی و جانوری حاضر در منطقه و خطراتی که زیست بوم شان را تهدید می کنند بشناسیم و در جهت حفاظت آنها گام برداریم. در این مسیر هماهنگی و همراهی با سیاست های سازمان های دولتی کلیدی خواهد بود. گمان ما بر این است که در دو زمینه می توانیم موثر باشیم:

الف) یکی از عوامل مهم در برنامه های حفاظت از زیستگاه های طبیعی سبک زندگی ساکنین بومی / روستاییان این مناطق می باشد. امیدواری ما این است به عنوان یک تشکل غیر دولتی بتوانیم حلقه واسط مجریان دولتی و ساکنین محلی منطقه خود باشیم و با آموزش آنها (چه کودکان در مدرسه و چه بزرگسالان در مسجد و از طریق دهیاری ها و ریش سفید ها) این درک و فهم را در آنها زنده کنیم که مادامی که زیست بوم اطراف شان زنده باشد زندگی آنها در آن منطقه میسر خواهد بود.

ب) در منطقه سکونت مان، در نقش دیده بان و چشم های سازمان های نظارتی عمل کنیم تا مانع دست اندازی های غیرقانونی و بی مجوز این موجود دوپا باشیم.

17 comments on “پروژه همرسی

 1. صائب می‌گه:

  سلام. خیلی دوست دارم در باره هزینه ای که برای ابر خشت پیش بینی کردین بدونم.

  • admin می‌گه:

   صائب عزیز با توجه به اینکه هنوز در مراحل اولیه شکل دادن به این رویا هستیم برآورد هزینه اجرایی برای مراحل مختلف کار انجام ندادیم. پس از شناسایی و انجام پروسه خرید زمین،‌ وارد فاز بعدی می شیم. شما در این زمینه تجربه ای دارید یا فردی می شناسید که کار کرده باشد؟

 2. احمد می‌گه:

  سلام
  روش ابر خشت یک فرقی با EarthBag داره و ان هم سقف اش است در روش ابرخشت تیرریزی سقف نداره و با توجه به طولانی بودن بلوکها به نظر میاد ایستایی اش بهتر باشد.
  فرق دیگرش اینه که مبتکر ابر خشت ایرانی است و لی مبتکر دیگری خارجی است.
  ضمنا از سایتی که معرفی کرده بودی خیلی خوشم آمد . ممنون

  • admin می‌گه:

   سلام احمد عزیز،
   من فکر می کردم ابرخشت معادل فارسی برای earthbag هستش
   تا جایی که من مطالعه کردم ارث بگ می تونه دو نوع سقف داشته باشه: گنبدی یا تیر ریزی شده (مثلن تیرهای چوبی). در این مورد یه کتابچه پی دی اف دارم که حدود ۳۰۰ صفحه که با جزئیات کامل طرز ساخت یه خانه ارث بگ چه با سقف گنبدی و چه با سفق چوبی رو توضیح می ده.
   در این کتابچه مبتکر ارث بگ رو به طور عمومی نادر خلیلی معرفی می کنه.
   سایت پرماکالچر دات آی آر سایت خودم هستش. اگر منظورت این بود که از این سایت خوشت اومده؛ چه خوب. خوشحالم.
   دیگه اینکه من دیروز چند وبلاگ و وبسایت که در مورد ارث بگ به فارسی مطلب داشتن رو سر زدم و کامنت گذاشتم تا با هم ارتباط داشته باشیم. الان ذهنم یاری نمی کنه که خاطرم بیاد کدوم وبلاگ متعلق به شما بود. ممنون می شم یادآوری کنین.
   درود،
   محمد قائم پناه
   http://www.permaculture.ir

 3. احمد می‌گه:

  سلام.
  ان کتابچه ایکه حرفش را زدی آیا میشود از جایی دانلود کرد و یا تهیه کرد.
  سایت greenhomebuilding.com سایت جالبی بود.
  من وبلاگ ندارم و در مورد ابرخشت خیلی سرک کشیدم.
  به سایت پرماکالچر دات آی آر هم سرک کشیدم جالب بود

 4. محمدرضا می‌گه:

  سلام جناب آقای قائم پناه خوشحالم که با دیدگاه های طبیعت دوستانه ی شما مواجه شدم.
  من از طریق وبلاگ صائب با سایت شما و دیگاهاتون آشنا شدم امیدوارم در اجرای این پروژه ی همرسی موفق باشید.
  متن بالا رو تا حدی مطالعه کردم و چند سوال برام پیش اومد : به نظر شما طرحتون خیلی هزینه بر نیست؟
  واقعا از گرمای حمام برای گرم کردن میشه استفاده کرد؟
  خیلی ممنون
  من یک پست از یکی از سایت های خوب طراحی که تو وبلاگم قرار دادم برای شما لینک می کنم شاید به کارتون آمد:
  http://talghin.blog.ir/1392/03/07/%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D8%A8%D8%B2
  در پایان هم اگر امکانش است آدرس دانلود اون کتابچه ی ابر خشت رو به من بدید تا شاید تو ساخت این سازه ازش بهره ببریم .
  ممنون

  • admin می‌گه:

   در مورد هزینه بر بودن طرح
   هم آره هم نه
   بستگی داره که چطور طرح رو اجرا کنید
   بعضی جاها صرفه جویی هایی می شه که می شه اون رو در قسمت های دیگه هزینه کرد
   در برخی قسمت ها در شیوه های متعارف ساخت خانه یا خصوصن تامین انرژی هزینه ها برون سپاری outsourcing می شه و برای همین به نظر می رسه که ما در صورت کار به شیوه های متعارف هزینه کمتر کردیم
   مثلن در استفاده از شبکه برق سراسری چون هزینه تامین و انتقال برق از پول نفت و مالیات تامین می شه
   ظاهر امر اینه که هزینه کمتر انجام شده و بماند که هزینه های تحمیل شده به محیط زیست در محاسبات منظور نمی شه

   مثال اینکه برای ساخت خانه با شیوه ابرخشت یا همون ارث بگ هزینه ساخت خانه به شکل چشمگیری کاهش پیدا می کنه که می شه اون رو صرف سایر قسمت ها کرد
   در برخی جاها فقط باید کمی فکر کرد و چیزهای رو به نحوی طراحی کرد که دوستدار محیط زیست باشه و اصولن این تغییر در طراحی ها هزینه جدیدی تحمیل نمی کنه
   مثلن گلخانه معمولن با فاصله از خود خانه ساخته می شه ولی در طراحی زیست بوم سازگار گلخانه چسبیده به خود خانه بایست ساخته بشه تا در فصل سرد هر دو از اثر گرمایی هم استفاده کنن
   یا موضوع بازیافت آب مصرف شده در سینک ظرفشویی و استفاده این آب برای فلاش تانک موضوعی مربوط به طراحی هستش نه هزینه بیشتر
   اگر هم هزینه بیشتری برای اینکار انجام بشه به نسبت کل هزینه های ساخت خانه قابل توجه نیست

   در مورد گرم کردن خانه با آب گرم مصرف شده در حمام:
   در زمستان گرم کردن خانه یه موضوع چند راهکاره هستش
   در خانه های متعارف
   وقتی دوش می گیریم آبگرم یه راست می ره توی چاه یا اگو
   در یه شیوه طراحی این آب بعد از گذشت از یه فیلتر ساده می ره توی یه مخزن و به مصرف مواردی مث آب فلاش تانک می رسه
   یا اینکه می ره توی یه حوضچه و با تصفیه توسط برخی سنگ ها و گیاه ها یا باکتری ها صرف آبیاری گیاهان یا درختان کاشته شده در اطراف خانه می شه
   در این طراحی میشه یه شیر تعبیه کرد تا آب گرم حمام در زمستان قبل از رفتن به مرحله تصفیه یا ذخیره برای کاربری های دیگه از لوله کشی مارپیچی کف خانه عبور کنه و گرماش رو صرف گرم کردن خانه از کف بکنه و بعد بره به مرحله بعد
   آب گرم در جریان در این لوله کشی کف خانه فقط از آب حمام تامین نمی شه بلکه در زمستان آب گرم حاصل از آبگرم کن خورشیدی هم در کف خانه جریان پیدا می کنه
   گلخانه هم که به خانه در وجه جنوبی چسبیده به گرم کردن خانه کمک می کنه
   استفاده از مواد عایق برای ساخت خانه و پنجره های دو جداره هم در گرم ماندن خانه موثر هستند
   بخاری استفاده شده در خانه نیز یک بخاری هیزمی می تونه باشه (هیزم به عنوان یه سوخت تجدیدپذیر می تونه پذیرفته بشه در صورتی که ساکنین خانه خودشون با کاشت درختان با سرعت رشد بالا مثل برخی انواع صنوبر خودشون هیزم خودشون رو تامین کنن – هر سال چند درخت جدید کاشته و چند درخت قطع می شن – این نوع صنوبر معمولن در یه دوره ده ساله خیلی تناور می شه) یا برای سوخت می شه از خاک اره نئوپان استفاده کرد که رایگان می شه تامین کرد. خاک اره نئوپان باید توی بخاری خاک اره سوز بسوزه. یکبار که سطل خاک اره پر می شه تا حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت بخاری اتاق رو گرم می کنه. من خودم در زمستان گذشته در روستایی که بودم از این بخاری خاک اره سوز استفاده کردم و روی بخاری هم غذاهامون رو می پختیم.
   اگه مرغ هم کسی نگه داره می کنه مرغدونی هم باید از پشت به خانه بچسبه چون مرغدونی هم یه مرکز تولید گرما هستش….

   کتابچه مربوط به ابرخشت رو می تونم براتون با ایمیل بفرستم.

 5. مجید می‌گه:

  سلام.لطفا کتابچه ابرخشت را برا من هم بفرست.ممنون میشم

 6. فرزانه می‌گه:

  سلام میشه کتاب ابر خشت را برای من هم بفرستید.سپاس

 7. محمدی می‌گه:

  سلام.اگر ممکنه کتاب ابرخشت برام ارسال کنید.تشکر

 8. روشن می‌گه:

  سلام خسته نباشید . لطفا کتاب ابر خشت را برای من هم ایمیل بفرمایید

 9. لیلا شایگان می‌گه:

  سلام خسته نباشید . لطفا کتاب ابر خشت را برای من هم ایمیل بفرمایید

 10. حسین می‌گه:

  سلام
  خداقوت!
  میشه منم کتاب رو داشته باشم؟
  با آرزوی موفقیت و داشتن ذهنی سرشار از ایده.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش + = 7

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>